Blog

Balık Takvimi

Tüm balık sevenler burada mı? Balık hakkında bildiğiniz, eksik bildiğiniz veya bilmediğiniz her ne varsa sizler için araştırdık!

Balık Takvimi
Paylaş

Balık, vitamin, mineral bakımından oldukça zengin bir gıda olmakla birlikte beynin kullandığı omega yağ asitlerince de çok zengindir ve en önemlisi mevsiminde balık tüketmektir!

Özellikle sağlıklı beslenme menülerinin vazgeçilmezi olarak bilinen balıklar; fosfor, folik asit, kalsiyum, iyot ve selenyum gibi mineraller içeriğiyle de çok zengin bir besin kaynağıdır. Peki bu kadar yararlı ve zengin bir içeriğe sahip olan balığı mevsimine göre nasıl seçebiliriz?

Doğru mevsimde avlanan ve tüketilen balık daha mı yararlıdır? Mevsiminde olmayan balık tüketiminin zararları var mıdır? Hangi ayda hangi balık yenir...? gibi benzer içerik ve soruların cevaplarını Kısık Ateş sayfamızdan kolaylıkla bulabileceksiniz!

Ee ne demişler; taze balık gözünden anlaşılır, evet çok doğru!

Balık seçerken dikkat etmemiz gereken bazı kriterler vardır. Örneğin; balık avlandıktan kısa bir süre sonra tazeliğini kaybeder, bu yüzden balık alınırken tazeliğine çok dikkat edilmelidir. Taze balığın göz bebekleri dışa doğru bombelidir, bayat balığın göz bebekleri ise çökmüş donuk ve mattır ve taze balığın üzerine elinizi bastırıp çektiğinizde bir iz oluşmaz fakat bayat balığın üzerine elinizi bastırıp çektiğinizde iz kalır, eski şekline dönemez...

Unutmamalıyız ki, her balık mevsiminde sağlıklı, yararlı ve tabii ki lezzetlidir! Bu bilgileri göz önünde bulundurarak balık tüketmenizi öneriyoruz... 

Her balık tüketiminde bizleri hatırlamanız dileğiyle :) Afiyet olsun!

Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör

Yorumlar (1)

Özden Pehlevan
19.08.2020

Görünmüyor ki tablo. Büyütülmüyor da. Nasıl okuyacağız ?

Yorum Yaz
0 / 1000

Benzer Yazılar

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
Sıcak Ramazan Serin Sahur

Sıcak yaz günlerinde tüketilmesi gereken sağlıklı ve serinletici içecekler imdadımıza yetişiyor.

İlkay Gök
İlkay GökDr. Öğr. Üyesi - Okan Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı
Çavdarın Gücü

Çavdarın Gücü

19 Temmuz 2019

Lif deposu çavdar hakkında bilinmeyenler...

İlkay Gök
İlkay GökDr. Öğr. Üyesi - Okan Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı
Sağlık İçin Sağlıklı Yemekler Pişirmeliyiz!

Soframızda lezzetli ve besleyici yemekler yemek için genel olarak neler yapabiliriz?