add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Blog

Beyti Güler Efsanesi - Beyti Kebabı ve Kasaplık

"Mücevher işler gibi işlenen etlerden hazırladığımız ete, ne diyelim diye düşündük, "Beyti" dedik."

Beyti Güler Efsanesi - Beyti Kebabı ve Kasaplık
Paylaş

 

"Mücevher işler gibi işlenen etlerden hazırladığımız ete, ne diyelim diye düşündük, "Beyti" dedik."

Beyti Güler, şu anda saray gibi bir lokantada hizmet veriyor olabilir ancak hayatının ilk yıllarında büyük maddi zorluklar ile bugüne geldi. Aile ekonomisine katkı sağlamak için fırında, bakkalda, hastane önünde çiçek satarak çalıştı.

Küçükçekmece'de kasapların yoğunlaştığı 1940'lı yıllarda babası küçücük bir et lokantası açıyor. Buraya et almaya gelen kişiler tarafından tercih edilmeye başlayan Beyti, hem uçak firmalarına hazırladığı yemekleri ve dönemin ünlü yazarlarından Burhan Felek'in "Küçükçekmece'de bir et vahası" yazısı ile iyice üne kavuşuyor.

İnsanlar artık sadece bu lokanta için İstanbul'un bir ucundan hatta dünyanın bir ucundan gelmeye başladı.

Kısık Ateş
Kısık AteşModerator

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Yazılar

Kısık Ateş
Kısık AteşModerator
Zennup 1844'ün Hikayesi

Yemek Araştırmacısı ve Seyyah Ömür Akkor, Zennup 1844’ün hikayesini Kısık Ateş takipçileri için anlatıyor.

Kısık Ateş
Kısık AteşModerator
Beyti Güler Efsanesi - Beyti Güler'in İş Hayatı

"Bu işte bütün dünya adımı duydu. Bu, şimdiki uzaya giden insanın mutluluğu neyse, ufacık dükkanda benim de mutluluğum o"

Kısık Ateş
Kısık AteşModerator
Beyti'ye Adını Veren Beyti Güler Efsanesi

Türkiye'de ete ismini veren ilk ustalardan Beyti Güler'in hikayesi 1940'larda temiz ve sade bir mekanda başlayıp günümüzde Florya'da yer alan 450 kişilik restorana uzanıyor