add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Blog

İyi Kahve = İyi Su

Doğru su değeri, hem kullanmış olduğumuz kahvenin tadını yukarı çıkarır, hem de içicinin çok daha keyif almasını sağlar.

İyi Kahve = İyi Su
Paylaş

İyi kahve içerken kahvenin kalitesi ne kadar önemli olsa da, içtiğimiz kahvenin %95’nin sudan oluştuğunu unutmamak gerekir. Doğru su değeri hem kullanmış olduğumuz kahvenin tadını yukarı çıkarır, hemde içicinin çok daha keyif almasını sağlar.

Bu değerler arasında ki açıklık kullanılan kahvenin cinsi, yöresi, kavurma derecesi ve tabii ki kullanım şekline göre değişiklik göstermektedir. Filtre kahvede (70-100 ppm) tavsiye edilen aralık değeri iken, espresso kullanımında bu değer (120-150 ppm) arası değerler gösterebilir. 

Bu değerlerin ölçümlerinde ‘TDS’ adını verdiğimiz su sertliğini ve içindeki mineral oranını ölçen cihazlar tercih edilmektedir.

 

Evde yada iş yerimizde iyi kahve yapmak istiyorsak öncelikle, şehir suyumuzu yada kullandığımız diğer suların TDS‘ini ölçmekle işe başlayabiliriz. Bunun dışında farklı firmaların sularından örnek alarak aynı kahveyi farklı sularla demlemek sizi çok enteresan ve eğlenceli sonuçlara götürebilir. Profesyonel olarak SCA’nın 2010 yılından beri eğitmenliğini, ulusal ve uluslararası düzeyde hakemlik yapan biri olarak tavsiyem ise, iyi bir arıtma firmasından yardım alarak kendi suyunuzu istediğiniz değerlere çekerek lezzetli kahvelere ulaşabilirsiniz.

Nurettin Karakundakoğlu
Nurettin KarakundakoğluBaristocrat 3rd Wave Café & Roastery-Owner

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Yazılar

Elif Çıtak
Elif ÇıtakYaşar Birleşik Pazarlama-Eğitim Şefi
Sorbe ve Dondurma Arasındaki Farklar Nelerdir?

İlk anda dondurma gibi algılansa da onu dondurmadan ayıran birçok özelliğe sahiptir. Sorbenin geçmişi de dondurmadan daha eskilere dayanır. Dondurmanın da en önemli özelliği içerisinde süt ve yumurta oluşudur.

Eyüp Kemal Sevinç
Eyüp Kemal SevinçEKS Mutfak - Kurucu Şefi
Fettuccine Alfredo Tarifini Kısık Ateş’te Keşfedin.

Hem gözünüzü hem karnınızı doyurmaya yetecek leziz makarna tarifi.

Nurettin Karakundakoğlu
Nurettin KarakundakoğluBaristocrat 3rd Wave Café & Roastery-Owner
Seattle Kahve Gezisi

Seattle Kahve Gezisi

05 Şubat 2018

2014 yılında yapmış olduğum 5 günlük kısa seyahatimde bazı kahve dükkanlarıyla ilgili gözlemlerim oldu, bunları