Blog

Porselen ve Seramik Arasındaki Farklar

Kütahya Porselen Ege Bölge Müdürü Burak Koçoğlu, Porselen ve Seramik arasındaki farklılıkları anlatıyor...

Porselen ve Seramik Arasındaki Farklar
Paylaş

Kütahya Porselen Ege Bölge Müdürü Burak Koçoğlu, Porselen ve Seramik arasındaki farklılıkları anlatıyor.

Porselen ve Seramik uzaktan bakıldığı zaman çoğu insan tarafından karıştırılsa da İki ürün grubunun da, gerek hammaddeleri ve gerekse üretim şekilleri tamamen farklıdır. Bu farklılıklar, ürün özelliklerine yansımaktadır. Seramik ürünlerin pişirim sıcaklıkları porselen ürünlerden daha düşük olduğu için, su geçirgen ürünlerdir. Bunun sonucunda, seramik ürünlerde uzun süreli kullanımlarda, su emmesinden kaynaklanan sır çatlakları ortaya çıkar. Ayrıca, pişirim sıcaklığının düşük olmasından dolayı, sır sert bir darbeyle çatlayabilir. Bir diğer fark ise seramik ürünler ışığı geçirmezken, porselen ürünler ışık geçirgenliği özelliğine sahiptirler.

Seramik ve Porselen Tabakların İnsan Sağlığı Üzerine Etkisi

Son zamanlarda sağlık açısından ciddi bir sorun olan, seramik tabakların sır yüzeyinde çatlama hem hijyen hem de sağlık açısından oldukça zararlı ve tehlikelidir. Sır yüzeyinde oluşan çatlaklar; sır aralarına yerleşen yemek artıkları, deterjan kalıntıları ve bakteriler yüzünden bu saydığımız zararlı maddeleri vücudumuza almamıza ve ciddi derece de ileride oluşabilecek sağlık problemlerine sebebiyet verebilir.

Porselen ürünlerin üzerinde bulunan dekorlar veya boyalar son derece zararlı olup, kurşun-kadmiyum kullanılan seramik ve porselen sofra eşyalarının insan sağlığını tehdit ettiği uyarısında bulunmak istiyorum.

Piyasada yapılan ya da Çin'den gelen düşük kaliteli porselen ürünlerin üzerine dekorasyon işlemi yapılırken kullanılan düşük kaliteli boyaların da yüksek miktarda kurşun-kadmiyum içermesi ile ilgili bilgi vermek istiyorum;

Bu tip porselen ürünler Asitli yiyecekler ile birleşirse, dekorlarının bünyesinde bulunan kurşun-kadmiyumu çözmesi sonucu yemeklerle birlikte insan vücuduna taşınmakta ve insan sağlığını risk altına sokmaktadır. Özellikle Çin'den ithal edilen porselenler, yüksek oranda kurşun-kadmiyum içermektedir. İthalat yasalarına göre ithalatçıların ürünlerini test yaptırmaları ve sağlık sertifikası almaları gerekmektedir. Gerçek anlamda testleri yapılmadan ülkeye girmekte ve piyasada satışa sunulan ürünler inanılmaz derecede tehlikelidir. Bu nedenle tüketicilerin, porselen ve seramik sofra eşyası alırken kalitesine güvendikleri markaları tercih etmeleri gerekmektedir.

Kütahya Porselen Ege Bölge Müdürü Burak Koçoğlu’na sağladığı bilgiler için teşekkür ederiz.

Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
0 / 1000

Benzer Yazılar

Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör
Porselen Demek Sağlık Demektir

Porselen ve Özellikleri

7B
Fehmi Samancı
Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef
Bıçak Çeşitleri ve Uluslararası Kesim Teknikleri

Özellikle profesyonel anlamda şeflik yapan herkesin bilmesi gereken bıçak çeşitleri ve Uluslararası kesim teknikleri.

24B
Mert Soley
Mert SoleySCA Etkinlik Direktörü - Boxx Coffee Roasters Co.
Temel Kahve Kavurma ve Demleme Teknikleri

Her kahvenin farklı demleme ve kavrulma teknikleri vardır çünkü bunların birçok sebebi vardır.

5B