Etkinlikler

Gıda Atıklarında Yeni 1 Öğün Yarışması

Tüketim alışkanlıklarınıza ve gıda atıklarının değerlendirilmesi konusuna farklı bir gözle bakmanızı sağlayarak bu konuda farkındalık yaratmanızı istiyoruz.

Gıda Atıklarında Yeni 1 Öğün Yarışması
Paylaş

Dünya üzerindeki doğal kaynakların azalması, ekonomik ve çevresel zararlar göz önüne alındığında; gıda atıklarının etkin bir şekilde değerlendirilmesi, günümüzde ön plana çıkan en önemli konulardan biri olmuştur.

Kaynakların etkili kullanılması ve gıda atıklarının değerlendirilmesi yoluyla ürettiğimiz atığı azaltmamız ve doğayı korumamız mümkündür.

Gıda atıklarının değerlendirilmesindeki bireysel çabalar öngörülenden çok daha büyük bir etki yaratabilir, israfın önüne geçerek hem mutfak masrafını azaltabilir hem de tükettiğiniz değil tüketmediğiniz gıda atıklarından maksimum yarar sağlamayı öğrenebilirsiniz.

Her türlü gıda atıklarının tüketilebilir gıdalara dönüştürme yeteneğinizin ve yeteneğinizi geliştirme becerinizin olduğunun farkına varmak ve yapabileceğiniz birçok şey olduğunu görmek ister misiniz?

Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümüve Kısık Ateş Platformu olarak, mutfakta israfın önüne geçmek için siz gençlerin fark yaratabileceğine inanıyoruz. “Atık olarak görmeyin, nasıl değerlendirileceğini öğrenin” fikrinden yola çıkıyoruz ve sıfır atık yaklaşımıyla gıdanın değerlendirilmesi bilincinin oluşturulmasını sağlamaya çalışıyoruz.

“Gıda Atıklarından Yeni 1 Öğün” yemek yarışmasıyla tüketim alışkanlıklarınıza ve gıda atıklarının değerlendirilmesi konusuna farklı bir gözle bakmanızı sağlayarak bu konuda farkındalık yaratmanızı istiyoruz.

KİMLER KATILABİLİR?

Tüm Yaşar Üniversitesi öğrencileri katılabilir.

YARIŞMA KAPSAMI ?

Yarışma kapsamında (22-26 Mart 2021);

  • Tercih edilen gıdadan bir yemek yapılması ve çıkan gıda atığının tüketilebilir bir gıdaya dönüştürülmesi de istenmektedir.
  • Bu dönüşümde gıda atıklarının pişirme, dondurma, fermantasyon ve kurutma yöntemlerinden en az birinin kullanılarak değerlendirilmesi ve fayda sağlanması amaçlanmaktadır.
  • Yarışma çerçevesinde kişiler arasında farkındalık yaratılması amacıyla, elde edilen yeni ürünün Instagram hesabından paylaşılması gerekmektedir.
  1. Paylaşımlar için öncelikle Kısık Ateş uygulamasının telefonunuza indirilerek kayıt olunması ve profilim sekmesinden ‘’yeni içerik paylaş’’ butonuna tıklayarak tarif ve fotoğraf paylaşımının yapılması gerekmektedir.
  2. Paylaşımların takip edilebilmesi için, #kısıkateş, #yasargastronomi etiketlerini kullanarak paylaşımın @gıdaatıklarındanyeni1öğün hesabında yapılması gerekmektedir.
  3. 22-26 Mart tarihleri arasında, gıdaatıklarındanyeni1öğün@gmail.com e-posta adresine tüm instagram paylaşımlarının ekran görüntüsünün alınıp, e-posta atılması gerekmektedir. Gelen e-postaların tarafımıza ulaştığına dair geri bildirim yapılacaktır.

Tüm yarışmacı arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyoruz...

Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör

Yorumlar (2)

Emre Emre
20.03.2021

Burda oluşturulacak bir ana ürün olacak, bu ana ürün içerisinde kullanılan ana malzemenin bir meyve olduğunu varsayalım; bu urumda meyvenin suyundan sos olarak faydalanıldı, ve kabuklarından da yenilebilir bir ürün elde edilerek süsleme de faydalanıldı. Ama hala bir posa attığımız var. Bu posayı da bir ürün daha yapmak için kullanıyoruz. Bu durumda yarışma şartları ve konseptine uygun bir ürün elde etmiş oluyor muyuz?

Kısık Ateş
23.03.2021

Merhaba Emre, Seda Hanımla iletişime geçerseniz sizlere yardımcı olacaktır.

Kısık Ateş
Yorum Yaz
0 / 1000

Benzer Etkinlikler

Cheftalks Geliyor...

Cheftalks Geliyor...

18 Kasım 2017

Cheftalks gastronomiye dair her şeyi ele alıyor...

2B
Cheftalks İlk Buluşmasını Gerçekleştirdi!

Heyecanla beklenen Cheftalks toplantıları başladı.

2B
Cheftalks Serüveni Tüm Hızı İle Devam Ediyor...

Gastronomi, yemek, mutfak, kültür ve daha fazlası Cheftalks’ta!

2B