add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upbookmark-filledbookmarkcameracancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcoffeecomment-question-outlinecomment-write-outlinecookiedownloadediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-ateslinkloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpictureplacesquestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartrashtwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Etkinlikler

Mersin Narenciye Festivali 2018

Bu yıl 6.sı düzenlenen Narenciye Festivali’nde ilgi odağı olduk.

Mersin Narenciye Festivali 2018
Paylaş

Yıllık yaklaşık bir milyar liralık bir katma değerin yaratıldığı, on binlerce aileye iş ve geçim imkânı sağlayan narenciye sektörünün Mersin ekonomisi içinde özel bir yeri vardır. Mersin’de yaşayan büyük bir çoğunluğu doğrudan ve dolaylı olarak ilgilendiren narenciye sektörü, aynı zamanda etrafında birleşilmesi gereken önemli bir payda oluşturmaktadır. Narenciye ile Mersin birbirinden ayrılmaz iki kavram haline gelmeye başlamıştır. Yıllardır başarı ile gerçekleştirilen Narenciye Festivali bu sürece çok büyük ivme kazandırmıştır.

Narenciye ürünlerinin bir süsleme unsuru olarak kullanılması ve bu şekilde yapılan sabit ve mobil süslemeler büyük bir beğeni ile karşılanmıştır. Meyvelerin süsleme malzemesi olarak kullanılması yönüyle ülkemizde bir ilk olmuştur.

Dünya ve Türkiye kamuoyunun ilgisi Mersin’e çekilerek, turunçgil tüketiminin arttırılması amacıyla Mersin Valiliği öncülüğünde organize edilen festival uluslararası boyuta çoktan geçti.

Türkiye’nin ilk ve tek meyveyle süsleme yapılan festivali özelliğini taşıyan Mersin Narenciye Festivali için festival alanı 500 bin adet limon, portakal ve greyfurt ile süslenirken, festivale 30’a yakın ülkeden gösteri grupları bunun yanı sıra ülkemiz gastronomi camiasından birçok isim de festivale katıldı. Bu festivalin amaçları arasında narenciye ürünlerini yerel, ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak, narenciye meyvelerinin tüketimini arttırmak ve marka değerini yükseltmektir.

Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
0 / 1000

Benzer Etkinlikler

Cheftalks Geliyor...

Cheftalks Geliyor...

18 Kasım 2017

Cheftalks gastronomiye dair her şeyi ele alıyor...

Cheftalks İlk Buluşmasını Gerçekleştirdi!

Heyecanla beklenen Cheftalks toplantıları başladı.

Cheftalks Serüveni Tüm Hızı İle Devam Ediyor...

Gastronomi, yemek, mutfak, kültür ve daha fazlası Cheftalks’ta!