add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Etkinlikler

Mersin Narenciye Festivali 2018

17-18 Kasım 2018 arasında bu yıl 6. düzenlenen Narenciye Festivali'nde ilk kez Şefler davet edilerek festival alanındaportakallı lezzetlerin yapılarak katılımcılaratattırıldı.

Mersin Narenciye Festivali 2018
Paylaş

Yıllık yaklaşık bir milyar liralık bir katma değerin yaratıldığı, on binlerce aileye iş ve geçim imkanı sağlayan narenciye sektörünün Mersin ekonomisi içinde özel bir yeri vardır. Mersin’de yaşayan büyük bir çoğunluğu doğrudan ve dolaylı olarak ilgilendiren narenciye sektörü, aynı zamanda etrafında birleşilmesi gereken önemli bir payda oluşturmaktadır. Narenciye ile Mersin birbirinden ayrılmaz iki kavram haline gelmeye başlamıştır. Yıllardır başarı ile gerçekleştirilen Narenciye Festivali bu sürece çok büyük ivme kazandırmıştır.

Narenciye ürünlerinin bir süsleme unsuru olarak kullanılması ve bu şekilde yapılan sabit ve mobil süslemeler büyük bir beğeni ile karşılanmıştır. Meyvelerin süsleme malzemesi olarak kullanılması yönüyle ülkemizde bir ilk olmuştur.

Dünya ve Türkiye kamuoyunun ilgisi Mersin’e çekilerek, turunçgil tüketiminin arttırılması amacıyla Mersin Valiliği öncülüğünde organize edilen festival uluslar arası boyuta çoktan geçti.

Türkiye’nin ilk ve tek meyveyle süsleme yapılan festivali özelliğini taşıyan Mersin Narenciye Festivali için festival alanı 500 bin adet limon, portakal ve greyfurt ile süslenirken, festivale 30’a yakın ülkeden gösteri grupları bunun yanı sıra ülkemiz gastronomi camiasından birçok ismin de festivale katıldı. Bu festivalin amaçları arasında narenciye ürününü yerel, ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak, narenciye meyvelerinin tüketimini arttırmak ve marka değerini yükseltmektir.

Kısık Ateş
Kısık AteşModerator

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Etkinlikler

Ankara Coffee Festival 2017

Ankara Coffee Festival, keyifli anılar ile geride kaldı.

İzmir Coffee Festival 2017

İzmir Arena'da gerçekleşen, yaklaşık 30.000 ziyaretçinin yoğun ilgi gösterdiği İzmir Coffee Festival'i keyifli anılar ile birlikte geride kaldı.

Cheftalks Geliyor...

Ankara Chef Akademi'de Pınar'ın katkılarıyla düzenlenen mutfak, yemek, kültür ve gastronomiye dair şeyin konuşulduğu "Cheftalks", tüm hızı ile devam ediyor.