add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upbookmark-filledbookmarkcameracancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcoffeecomment-question-outlinecomment-write-outlinecookiedownloadediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-ateslinkloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpictureplacesquestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartrashtwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
İstanbul Kadıköy

Çiya Sofrası - İstanbul

Kaybolmuş kültürlerin ve unutulmuş lezzetlerin adresi...

Çiya Sofrası - İstanbul
Paylaş

Sizlere Çiya'dan bahsetmek istiyoruz. İstanbul Kadıköy'de Balıkçılar Çarşısı'nda konumlanan, mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini düşündüğümüz restoranlar zinciri. Tam üç farklı Çiya! Çiya Kebap, Çiya Kebap II ve Çiya Sofrası.

Aynı sokak içerisinde birbirinden uzaklığı yaklaşık 20'şer metreden ibaret. Peki, Çiya ne demek? Merak edip sorduk ve adı gibi yüksek dağ başlarını ve dağ çiçeklerini çağrıştırdığını öğrendik...

Çiya Kebap 1987 yılında pide, lahmacun ve kebap alanında faaliyete başlamış bir yer olup, Usta bir fırıncı olan kurucusu Musa Dağdeviren'in amacı sadece pide, lahmacun ve kebap yapmak değil, ilgi duyduğu farklı kültürlere ait mutfakların ülkemizdeki algısını değiştirmeye de çalışmak olmuş.

Kebap alanından, ev yemekleri alanına kadar inanılmaz bir çeşitliliğe sahip olan bu üç mekânın hiçbirini birbirinden ayıramayacaksınız.

Her biri ''Güneydoğu ve Doğu Akdeniz Mutfağı'' olarak tanımlansa da Anadolu'dan Mezopotamya'ya, Mezopotamya'dan Osmanlı'ya, Balkanlar'dan Kafkasya'ya kadar uzanan zengin bir coğrafyanın kültürlerini yansıtarak gelenek, görenek ve inançlarına uygun lezzetlerin sunulduğu etkileyici özelliklere sahip, kendisini kanıtlamış lezzet duraklarıdır.

Kültürel mirasların sahiplenilerek korunmasına yönelik uygulamaların en güzel örneklerinden biri olan Çiya'yı ilk fırsatta ziyaret etmenizi öneriyoruz. Eminiz çok beğeneceksiniz.

Adres: Caferağa Mahallesi, Güneşli Bahçe Sk. No:43, 34710 Kadıköy/İstanbul

Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
0 / 1000

Benzer Lezzet Durakları

Tavacı Refik - Bursa
Bursa - Karacabey

Tavacı Refik - Bursa

14 Ağustos 2018

Son 3 yemek yeme hakkım olsa biri mutlaka Tavacı Refik Usta olurdu...

Şehir Kebapçısı - Ankara
Ankara - Çankaya

Şehir Kebapçısı - Ankara

04 Ekim 2018

Şehir Kebapçısı Ankara’nın resmi kebapçısı olacak gibi...

Yusuf Usta - Mardin
Mardin - Artuklu

Yusuf Usta - Mardin

09 Ekim 2018

Yediğim en iyi kıyma kebabı.