add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
İstanbul Kadıköy

Çiya Sofrası - İstanbul

Kaybolmuş kültürlerin ve unutulmuş lezzetlerin adresi...

Çiya Sofrası - İstanbul
Paylaş

Sizlere Çiya'dan bahsetmek istiyoruz. İstanbul Kadıköy'de Balıkçılar Çarşısı'nda konumlanan, mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini düşündüğümüz restoranlar zinciri. Tam üç farklı Çiya! Çiya Kebap, Çiya Kebap II ve Çiya Sofrası.

Aynı sokak içerisinde birbirinden uzaklığı yaklaşık 20'şer metreden ibaret. Peki, Çiya ne demek? Merak edip sorduk ve adı gibi yüksek dağ başlarını ve dağ çiçeklerini çağrıştırdığını öğrendik...

Çiya Kebap 1987 yılında pide, lahmacun ve kebap alanında faaliyete başlamış bir yer olup, Usta bir fırıncı olan kurucusu Musa Dağdeviren'in amacı sadece pide, lahmacun ve kebap yapmak değil, ilgi duyduğu farklı kültürlere ait mutfakların ülkemizdeki algısını değiştirmeye de çalışmak olmuş.

Kebap alanından, ev yemekleri alanına kadar inanılmaz bir çeşitliliğe sahip olan bu üç mekanın hiçbirini birbirinden ayıramayacaksınız.

Her biri ''Güneydoğu ve Doğu Akdeniz Mutfağı'' olarak tanımlansa da Anadolu'dan Mezopotamya'ya, Mezopotamya'dan Osmanlı'ya, Balkanlar'dan Kafkasya'ya kadar uzanan zengin bir coğrafyanın kültürlerini yansıtarak gelenek, görenek ve inançlarına uygun lezzetlerin sunulduğu etkileyici özelliklere sahip, kendisini kanıtlamış lezzet duraklarıdır.

Kültürel mirasların sahiplenilerek korunmasına yönelik uygulamaların en güzel örneklerinden biri olan Çiya'yı ilk fırsatta ziyaret etmenizi öneriyoruz. Eminiz çok beğeneceksiniz.

Adres: Caferağa Mahallesi, Güneşli Bahçe Sk. No:43, 34710 Kadıköy/İstanbul

Kısık Ateş
Kısık AteşModerator

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Lezzet Durakları

Kalkanoğlu Pilavcısı - Trabzon
Trabzon - Ortahisar

Kalkanoğlu Pilavcısı - Trabzon

22 Şubat 2018

Trabzon yeşilliğiyle, içinde yaşamış olduğu esprili ve kıvrak zekalı insanıyla kendine hayran bırakan şehirlerimizden biridir.

Bordo Mavi Balık - Trabzon
Trabzon - Trabzon Merkez

Bordo Mavi Balık - Trabzon

15 Ağustos 2018

Türkiye’nin en iyi balık lokantalarından biridir.

Lale Lokantası - Rize
Rize - Çayeli

Lale Lokantası - Rize

16 Ağustos 2018

Karadeniz'in en iyi esnaf lokantalarından biri de Lale Lokantası.