add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upbookmark-filledbookmarkcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcoffeecomment-question-outlinecomment-write-outlinecookiedownloadediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpictureplacesquestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
İzmir Konak

Damak Serpme Börek - İzmir

Onları tanımayan yok!

Damak Serpme Börek - İzmir
Paylaş

O eski lezzetinden hiçbir şey kaybetmeyen, bir İzmir klasiği olan Damak Serpme Börek'teyiz. Kemeraltı'na Mezarlıkbaşı'ndan girdiğinizde az ileride sağda konumlanmış olduğunu göreceksiniz.

İçeri girer girmez, sabahın çok erken saatlerinde dükkanını açan Özgür Alıntalı ile tanıştık. O kadar mütevazi cana yakın esnaf gibi esnaf ki mutlaka tanımalısınız.

Serpme böreğinden daha doğrusu çata pat böreğinden sipariş ettik ve neden öyle denildiğinin sebebini sorduk. Açılan hamurun elle çat pat vurularak açıldığı için olduğunu açıkladı. Çünkü, serpme böreğin en önemli özelliği ince hamur olması, bu da elle ve tezgaha vurarak açılması ile oluyormuş. Oklava ile bu kadar ince açılması mümkün değil diye de ekliyor. En büyük sırrı da bu olsa gerek!

İç malzemesi olarak kıyma, peynir, patates tercihe göre de karışık çeşitleri mevcut. Sadece bununla kalmayıp iç malzemeyi yumurta ile çırparak hamurun içine yayarak özel yağlarında kızartılıyor. Ardından kızartılan börek çengele asılıyor ve fazla yağından kurtarılıyor. İçine gerçekten hiç yağ çekmeyen börek tahmin edersiniz ki hem çok hafif hem de çok lezzetli.

Serpme börek yanında hamal böreği de denilen bohça böreği ve boyoz da mekanın ünlü yiyeceklerinden. Hamal böreğinin tel tel ağızda dağılmasına ise hayran kalmamak mümkün değil. Yine serpme börek gibi elde açılan bu börek ıspanaklı, kıymalı, peynirli, patlıcanlı çeşitleri ile de tercih yapmanızı güçlendiriyor :) Unutmadan söyleyelim pudra şekeri serpilmiş serpme böreğinden de mutlaka deneyin!

Dükkanın çok küçük olmasına rağmen oturmaktan ziyade paket olarak hizmet verdiğini gözlemleyebilirsiniz. Sabit esnaf müşteri kitlesinin yanı sıra çarşı ziyaretçileri paketini aldığı gibi gidiyor. Bunun sebebi, tüm dükkan çalışanlarının arı gibi çalışıyor olması. Bu mekanda beklemek diye bir şey yok, o kadar hızlılar ki gittiğinizde bunu daha iyi anlayacaksınız.

Mesleğine aşık insanları yakından tanıdığımıza çok memnun olduk, hala damaklarımızda kalan o lezzeti bize sundukları için ve misafirperverlikleri için ayrıca teşekkür ederiz... Ellerinize sağlık!

Adres: Anafartalar Cad. No:431 Kemeraltı/İzmir

Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Lezzet Durakları

Rüştü'nün Fırını - Trabzon
Trabzon - Trabzon Merkez

Rüştü'nün Fırını - Trabzon

08 Mart 2018

Görüntüsünden önce yapılırken bile kokusu insanı acıktırıyor.

Şeref Dondurma - Tekirdağ
Tekirdağ - Malkara

Şeref Dondurma - Tekirdağ

29 Ağustos 2018

Şeref Dondurma tüm Trakya'nın ismini haykırdığı bir dükkan.

Öz İkizler - Gaziantep
Gaziantep - Şahinbey

Öz İkizler - Gaziantep

25 Eylül 2018

Tarihi kökleri 10. yüzyıla uzanan yassı kadayıfa eski Arapça kaynaklarda rastlanır.