add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
İstanbul Fatih

Dönerci Şahin Usta - İstanbul

1969 senesinde kurulmuş ve o gün bu gündür önünden kuyruk eksik olmuyor.

Dönerci Şahin Usta - İstanbul
Paylaş

İstanbul’da dönerci dönerci dolaşıp en güzelini bulmaya hayatını vakfetmiş pek çok dostumdan duyduğum bir yeri sizinle paylaşmak istedim. Son dönemde İstanbul’da en iyi döner nerede yenir sorusuna cevap ararken ismi sık sık anılan yerlerden birisi Dönerci Şahin Usta.Bana kalırsa kesinlikle ziyaret edilmesi gereken, insana keyif veren bir mekan. Buranın ön plana çıkan özelliklerini maddeler halinde paylaşmak istiyorum sizlerle:

Kapalıçarşı’nın Nuruosmaniye Kapısı’na bir hayli yakın bir bölgeye konumlanmış olmasından ötürü, eski İstanbul’un bol koşuşturmalı insan seli içinde, tarihi binalara baka baka, bir turist edasıyla ulaşabilirsiniz bu lokantaya. Sadece bu bile harika bir bir özellik bana kalırsa.

Menü diye bir şey olmaması ve tek ürün sunmaları diğer bir muhteşem nitelik diyebilirim. Burada döner yiyorsunuz sadece. Vermeniz gereken tek karar, bunu tırnak pideyle mi yapacaksınız, yoksa tek başına mı götüreceksiniz sorunsalı :)

Mekan, Almanların “Klein aber fein” kategorisinde. Yani küçücük, minicik, içi dolu turşucuk durumu var Dönerci Şahin Usta’da. Oturacak yer yok, masa yok, servis yok. Önünde kuyruğa giriyorsunuz ve siparişinizi teslim alıp ayakta yiyorsunuz. Bu bile Avrupai bir zevk veriyor insana.

İstanbul standartlarında eski bir mekan olması da önem arzediyor. 1969 senesinde kurulmuş ve o gün bu gündür önünden kuyruk eksik olmuyor bu güzel lokantanın. Köklü işletmelere ve “geleneğe” duyduğumuz saygıdan olsa gerek, gözümüzde değeri bir kat daha artıyor Dönerci Şahin Usta’nın.

Etlerin %100 dana etinden olduğunu, Balıkesir’den geldiğini ve dananın kaburgasından yapıldığını ayrıca belirtelim. Belki de işin sırrı bu kısımda ortaya çıkıyor. Yerken soğan, domates isteyip istemediğinizi soruyorlar. İki türlü de harika sadece soğansız yerken etin lezzetini daha iyi alabileceğinizi düşünüyorum.

Pidelerini kesilmemiş dönerin gövdesine sürüp onun yağını alıyor olmaları büyülü bir ritüelin parçası gibi geldi bana. Tadına tat katmıştı açıkçası.Fotoğrafını çekmeyi ne yazık ki başaramadım. Yapabilseydim çok iyi bir kare olurdu. Yanında hiç düşünmeden açık ayranlarından içiniz. Hafif ekşi, kıvamı akıcı… Tam olması gerektiği gibi diyebilirim.

Dönerci Şahin Usta küçük, vızır vızır işleyen, eski İstanbul’daki konumuyla sanki bir masal atmosferinde servis veren ve bana kalırsa her türlü övgüyü ziyadesiyle hak eden bir mekan. Hiç şüphesiz İstanbul’un En İyi Dönercileri listesine girer.

Adres: Mollafenari Mh., Kılıçcılar Sk. No:5, 34120 Fatih/İstanbul

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Lezzet Durakları

Dönerci Tacettin - Hatay
Hatay - Antakya

Dönerci Tacettin - Hatay

24 Ocak 2019

Türkiye'de rezervasyon sistemiyle çalışan tek dönerci!

Evin Döner - Erzincan
Erzincan - Erzincan Merkez

Evin Döner - Erzincan

25 Ocak 2019

Yaprak dönerin bir başka adresi 'Evin Döner'.

Bayramoğlu Döner - İstanbul
İstanbul - Beykoz

Bayramoğlu Döner - İstanbul

10 Nisan 2019

Döneri döner olarak yiyebileceğiniz bir işletme.