add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Antalya Muratpaşa

Meşhur 18' in Bağaçaları (Poğaçaları) 1940 - Antalya

Ramazan aylarının vazgeçilmezi.

Meşhur 18' in Bağaçaları (Poğaçaları) 1940 - Antalya
Paylaş

Bağaça, Antalya çarşı mutfağı ve Ramazan gelenekleri açısından önem taşıyan bir yiyecek maddesidir. Bu yiyecek maddesini imal eden meslek erbabı “bağaçacı” olarak adlandırılır ve usta-çırak ilişkisi içerisinde nesilden nesile aktarılan geleneksel bir meslektir. 

Antalya Kaleiçi’nde lakabıyla anılan fırıncı en çok da Antalya usulü anılan bağaçaları ile biliniyor. Ramazanda ise 1940'tan beri Antalyalılar geleneksel olarak onun ürünleri ile iftarını açıyor. Un, şeker, tahin, çam sakızı, tarçın, nohut mayası ve tereyağı ile hazırlanan bağaçalar gerçekten çok, çok ama çok lezzetli.

Adres: Balbey Mahallesi, 07040 Muratpaşa/Antalya

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Lezzet Durakları

Balaban Dondurmacısı - Kırklareli
Kırklareli - Demirköy

Balaban Dondurmacısı - Kırklareli

23 Ocak 2019

Gününüzün son durağını taçlandırın!

Kadayıfçı Sıtkı - Diyarbakır
Diyarbakır - Kayapınar

Kadayıfçı Sıtkı - Diyarbakır

24 Ocak 2019

Diyarbakır'ın baş tacı Sıtkı Usta.

Petek Pastanesi - İskenderun
Hatay - İskenderun

Petek Pastanesi - İskenderun

24 Ocak 2019

Türkiye'de kimse ama kimse ellerine su dökemez !