add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upbookmark-filledbookmarkcameracancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcoffeecomment-question-outlinecomment-write-outlinecookiedownloadediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-ateslinkloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpictureplacesquestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartrashtwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
İzmir Foça

Şakir’in Dibek Kahvesi - İzmir

Ege köyleri arasında yıldızı parlayan Kozbeyli Köyü.

Şakir’in Dibek Kahvesi - İzmir
Paylaş

İzmir'in Yeni Foça ilçesine bağlı olan Kozbeyli Köyü, son zamanların en popüler köyü haline gelmiştir. Önce İzmir'lilerin sonra çevre illerden hiç üşenmeden akın eden insanların huzur bulduğu bir yer.

700 yıllık bir geçmişe sahip Kozbeyli, 500 yıllık camisi, tarihi taş evleri, sokak çeşmelerinden akan tatlı suyu ve meşhur dibek kahvesi ile özellikle hafta sonları bol temiz hava ve huzur alabilmek için kaçılacak yerler arasında geliyor.

Kozbeyli köyünün en büyük avantajlarından biri İzmir şehir merkezine yakın ve ulaşımın rahat olmasıdır. Bunun dışında kendi kültürünü ve özelliğini kaybetmemiş olması da gerçekten büyük bir şans.

Köy meydanına girer girmez gözünüze çarpan ilk yerlerden biri olan Şakir'in Dibek Kahvesi otantikliğiyle insanı büyülüyor. Güzel bir köy kahvaltısının ardından nefis bir Türk kahvesine kim hayır diyebilir ki? Hele ki bu dibek kahvesiyse... Giderek tükenmekte olan bir geleneğe dönüşen dibek kahvesi, pişirme yöntemi değil, kahvenin öğütülme biçimine verilen isimdir.

Geleneksel bir yöntemle kavrulan kahve, taştan yapılmış, içi çukur bir dibek içerisinde tokmakla dövülüyor. Bu arada arabica kahvenin dövüldüğü dibek, Foça'daki taş ocaklarından çıkarılıyor. Yani tam olarak oraya özgüdür!

Ardından elekten geçirilerek dibeğin hemen karşısındaki mutfakta pişiriliyor. Bildiğiniz kahvelerden çok daha koyu kıvamlı, yağını kaybetmemiş, aroması ve lezzeti kahve tiryakilerinin ağzına layık cinsten.

1935'li yıllara dayanan bu mekan Osman Amca'nın Dibek Kahvesi'yken, 1990'da işletmeyi devralan Şakir bey, o günden bu yana bu mekanın tarihi değerini ve orjinalliğini korumayı başarıyor.

Sunum olarakta çok özenli olan Şakir bey, kahvenin yanında lokumunu, zeytin kolonyasını, suyunu ve bazen de soğuk karpuz dilimlerini eksik etmiyor. Yaz aylarında her daim rağbet görerek otantik mekanında müşterilerine güzel bir soluklanma ve kahve keyfini yaşatıyor.

Bu keyfi evlerinize taşımak isterseniz de dibek kahvesinden satın alabiliyorsunuz.

Bize göre bu köyün en güzel yanı, dışarıdan gelen misafirlerini memnun etmeye çalışan esnaflar, köylü gençlerden destek alarak hizmeti aksatmamaya çalışıyor olmasıdır.

Bizden size öneri, kahvaltı ve kahve keyfinden sonra dönüş yoluna geçmeden köy meydanının bitişiğinde kurulan pazara uğrayıp, taze meyve sebze ve şarküteri ürünlerinden ve köyün en özel ürünü olan ekmeğinden alarak haftalık alışverişlerinizi tamamlamanız. Hem de en doğal ve normale göre daha uygun fiyatlarıyla...

Tertemiz havası, sessiz ve huzurlu sokakları, taş evleri... Kozbeyli Köyü, insanın ömrüne ömür katar. Mutlaka gidin!

Adres: Kozbeyli, Köy Meydanı No:136, 35680 Foça/İzmir

Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
0 / 1000

Benzer Lezzet Durakları

Dibek Kahvesi - Kırklareli
Kırklareli - Kırklareli Merkez

Dibek Kahvesi - Kırklareli

11 Ekim 2018

Dibek Kahvesi sizi bekler. Hatta 142 yıldır sizi bekler...

Baristocrat 3rd Wave Cafe & Roastery - İzmir

Gerçek kahve içmek isteyenleri buraya alalım!

Çerkez’in Kahvesi - Sivas
Sivas - Sivas Merkez

Çerkez’in Kahvesi - Sivas

23 Ocak 2019

100 yılı aşkın kahvehane.