add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upbookmark-filledbookmarkcameracancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcoffeecomment-question-outlinecomment-write-outlinecookiedownloadediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-ateslinkloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpictureplacesquestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartrashtwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
İstanbul Beyoğlu

Shamor Restaurant - İstanbul

Fine dining algısına farklı bir bakış: Shamor Restaurant.

Shamor Restaurant - İstanbul
Paylaş

Shamor Restaurant, Kafkas ve Türk mutfak kültürünü harmanlıyor. Karaköy'de konumlanan mekan, gelenlere bir füzyon mutfağı sunuyor. Fine dining algısına farklı bir bakış açısı getiren Şef Vagif Feyzullah tarafından kurulan Shamor Restaurant; 'yaratıcılık, yeni ürün ve kültürlerin keşfiyle gerçekleşir' mottosunu mutfağına taşıyor.

Karaköy'de kısa süre önce hizmete giren başarılı restoran Shamor, alışılmışın dışında tatlar ile misafirlerine kapılarını açtı. Vagif Feyzullah, ''Daha çok Azerbeycan ve Türk mutfağından bir yenilik yapmak istedim'' diyor. Başarılı şef, Asya ve Avrupa arasında bir gastronomik bağlantı olduğu için destinasyon olarak İstanbul'u seçiyor.

Mutfaktaki tek kural: Felsefe

Vagif Feyzullah, Türkmenistan'ın Aşkabat şehrinde dünyaya geliyor. Çocukluğu profesyonel güreş ve futbol ile geçiyor. Küçük yaşlardan itibaren her zaman yeni şeyler öğrenmeye çalışan başarılı şefe mutfaktaki tek kuralın felsefe olduğunu öğreten ise Şef Philippe Tore oluyor. Paris'te Nicolas Mounton'un yanında çalışan başarılı şef, Rusya'ya döndükten sonra Kafkasya geleneklerini inceliyor ve bu mutfak üzerinde çalışmalar yapıyor.

''Menümüzde fikirlerin sadeliğini gıdaya göstermek istiyoruz.''

Shamor Restaurant, ulusal mutfağın yeniden düşünülüp revize edildiği, Osmanlı, Türkmen ve Fransız kimliklerini barındıran bir mekan.

''Karaciğer pate mercimek cips, haydari, Gaziantep fıstıklı yer elması, anasonlu sorbe, Rakka peynirli lor gibi lezzetler ile misafirlerimizi ağırlıyoruz. Öte yandan her zaman mevsimselliğe dikkat ediyoruz. Doğada ürünlerin mevsimleri vardır bu da tattaki ve menüdeki en büyük başarıdır.'' ifadelerini kullanıyor.

''Pişirmek sadece el emeği değil aynı zamanda düşünce işidir.''

Vagif Feyzullah'ın gelecek planları arasında Shamor Restaurant'ı dünyanın en iyi 50 restoranı arasına sokmak yer alıyor. ''Pişirmek sadece el emeği değil aynı zamanda düşünce işidir.'' diyen deneyimli şef sözlerini şöyle noktalıyor: ''Bizim vizyonumuz her zaman renovasyon geleceği. Gıdaya saygı duyulup geleneğe devam etmeli ama bunun yanında farklı gıdaları bir araya getirerek gastronomi vizyonunu genişletmeliyiz.

Dropping a Han Dynasty Urn adlı sanatçı bu konu için elindeki bir vazoyu yere atıp kırıyor ve sonrasında 'Gelecek için tasarladığım yeni biz vizyonum var' diyor. Mutfaktaki en değerli malzemelerden veya araçlardan biri de çoğu zaman unutulmuş olan zihindir. Bizde genç şeflerimiz ile beraber hikayemizi daha çok okuyarak yazarak ve pişirerek ileriye taşımayı hedefliyoruz.''

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kemankeş Cd. no:57-59 D:no:57-59, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
0 / 1000

Benzer Lezzet Durakları

İmren Hotel - Karabük
Karabük - Safranbolu

İmren Hotel - Karabük

02 Ekim 2018

Aslında Safranbolu’da nereye adım atsanız İmren...

Cercis Murat Konağı - Mardin
Mardin - Artuklu

Cercis Murat Konağı - Mardin

10 Ekim 2018

Restoranları, servisleri, yemekleri velhasıl her şeyleri çok özenli...

GastroAntep Fest’18 - Gaziantep
Gaziantep - Şehitkamil

GastroAntep Fest’18 - Gaziantep

01 Kasım 2018

Gaziantep, bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Gastronomi Festivali kapsamında 3 günde 250 bin ziyaretçi ağırladı.