add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upbookmark-filledbookmarkcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcoffeecomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Tarif

Ekşi Mayalı Ekmek

Ekşi maya sadece hava, su ve undan meydana gelen doğanın mucizevi yansımalarından biridir. Uygun miktarda su ile bir araya gelen unda, unun ve havanın içindeki doğal maya hücreleri harekete geçer ve bu doğal süreç harika bir ekmeğe giden yolun başlangıcını oluşturur.
40 Dakika
4-6 Kişilik
Hamur İşi
Pişirilmez
Ekşi Mayalı Ekmek

Malzeme Listesi

500 g tam buğday unu
8-10 g kaya tuzu
300 ml kadar ılık içme suyu
200 g ekşi maya

Nasıl Yapılır?

  • Unun ortasına mayayı koyup kontrollü bir şekilde ılık su ile yoğurmaya başlayın.
  • Ayrı bir yerde ılık su ile tuzu çözdürüp hamur harcınıza ekleyin ve yoğurmaya devam edin. (Sıcak günlerde biraz daha katı bir hamur yapmanızı öneririm.)
  • 3 saat kadar üstü kapalı mayalandırın. Fırın kağıdı serili bir borcam veya kapaklı bir güveç varsa hamuru iki ucundan sağdan sola bir de ters yönde katlayın.
  • Ekmek hamurunuzun katlanan kısımları alta gelecek şekilde şekil verin. Borcam veya güveç kabınızın içine yerleştirin ve ağzını güzelce kapatın. Sabaha kadar buzdolabında mayalandırmaya bırakın.
  • Fırını 240 derecede tabanında yanmaz bir kap su ile ısıtmaya başlayın. Ekmek hamurunuzu yuvarlak (boston) veya arzu ettiğiniz şekilde şekillendirerek fırında 10 dakika pişirin.
  • Fırın derecesini 220 dereceye düşürün ve 20 dakika daha pişirin ve sonra fırın kapağını açın.Ekmeğinizin üzerinin kızarmasını sağlayın ve piştiğini anlamak için de üstüne elinizle vurun. Tok bir ses çıkarıyorsa olmuş demektir.
  • Afiyet olsun.

Püf Noktası

1. Kabarma süresinin bitiminden en az 20 dakika önce fırınınızı 240 derecede ısıtmaya başlayın.
2. Ekmeğin piştiğini anlamak için üstüne elinizle vurun, tok bir ses çıkarıyorsa ekmek olmuş demektir.

Elif Çıtak
Elif ÇıtakYaşar Birleşik Pazarlama-Eğitim Şefi
Paylaş

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Tarifler

Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör
Scones Ekmeği
20 Dakika
4-6 Kişilik
Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör
İngiliz Turtası
70 Dakika
8-10 Kişilik
Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör
Ekşi Kremalı Mısır Ekmeği
60 Dakika
4-6 Kişilik