add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequote-leftquote-rightrecipereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Tarif

Kakaolu Krep Lamberti

20 Dakika
2-4 Kişilik
Diger
Tava
Kakaolu Krep Lamberti
Kakaolu Krep Lamberti tarifi:Krep için tüm malzemeyi bir kaseye aktarın ve iyice çırpın.Orta boy bir tavayı ocağın üzerine alın. Tava ısınınca krep hamurundan küçük bir kepçenin yarısı kadarını dökün. İnce bir tabaka olacak şekilde dikkatlice yayın. Göz göz olunca diğer tarafını çevirin. 1 dakika sonra ocaktan alın.Krep hamurunun yumuşak kalması için iki kağıt arasında muhafaza edin. Kalan malzeme bitene dek aynı işleme devam edin.Smoothie için tüm malzemeyi blender veya mutfak robotuna aktarın. Püre haline gelene dek karıştırın.Hazırladığınız krebi tezgahın üzerine yayın. İçine kaşık yardımıyla smoothie yayın. İstediğiniz meyvelerle krebinizi tamamlayın. Bekletmeden servis yapın.

Malzeme Listesi

1 adet yumurta
10 g Ham Kakako (1 yemek kaşığı)
100 g karabuğday unu (1 su bardağı)
50 ml Soda (1/2 su bardağı)
50 ml Pınar Denge Laktozsuz Süt (1/2 su bardağı)
2 ml zeytinyağı (1 çay kaşığı)
2 adet muz (dondurulmuş)
10 g Pınar Light Yoğurt (1 yemek kaşığı)
10 g yer fıstığı ezmesi (1 kaşık)
1 adet incir (taze)
100 g Yabanmersini (1bardak)
1 dal frenk üzümü
3 adet altın çilek
3 adet çilek
2 adet Böğürtlen
5 dal fesleğen filizi
5 g rendelenmiş hindistan cevizi (1 tatlı kaşığı)

Nasıl Yapılır?

  • Krep için tüm malzemeyi bir kaseye aktarın ve iyice çırpın.
  • Orta boy bir tavayı ocağın üzerine alın. Tava ısınınca krep hamurundan küçük bir kepçenin yarısı kadarını dökün. İnce bir tabaka olacak şekilde dikkatlice yayın. Göz göz olunca diğer tarafını çevirin. 1 dakika sonra ocaktan alın.
  • Krep hamurunun yumuşak kalması için iki kağıt arasında muhafaza edin. Kalan malzeme bitene dek aynı işleme devam edin.
  • Smoothie için tüm malzemeyi blender veya mutfak robotuna aktarın. Püre haline gelene dek karıştırın.
  • Hazırladığınız krebi tezgahın üzerine yayın. İçine kaşık yardımıyla smoothie yayın. İstediğiniz meyvelerle krebinizi tamamlayın. Bekletmeden servis yapın.

Püf Noktası

Krep hamuruna bir tutam deniz tuzu ekleyin.Muz, Pınar Light Yoğurt ve fıstık ezmesini smoothie için;İncir,yabanmersini, frenk üzümü, altın çilek, çilek, böğürtlen, fesleğen filizi ve rendelenmiş hindistan cevizini ise üzeri için kullanın.

Rafet İnce
Rafet İnceCelebrity Chef - Yazar
Paylaş

Yorumlar

Bu tarif için henüz yorum bulunmamaktadır.

Benzer Tarifler

Kısık Ateş
Kısık AteşModerator
Taze Baharatlı Patates Püre
30 Dakika
2-4 Kişilik
Kısık Ateş
Kısık AteşModerator
Frenk Cacığı
15 Dakika
2-4 Kişilik
Kısık Ateş
Kısık AteşModerator
Ekşi Kremalı Sebze Sote
15 Dakika
2-4 Kişilik