add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequote-leftquote-rightrecipereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Tarif

Kebap Üçlüsü

60 Dakika
2-4 Kişilik
Etler
Fırın
Kebap Üçlüsü
Eşsiz 3'lü

Malzeme Listesi

200 g. dana kıyma
1 diş sarımsak
10 g. tuz
5 g. karabiber
100 g. tavuk göğsü
1/2 demet maydanoz
1 diş sarımsak
10 g. tuz
5 g. karabiber
200 g. somon
10 g. dereotu
1 adet yumurta
5 g. un
10 g. tuz
5 g. karabiber

Nasıl Yapılır?

  • Kuşbaşı etleri zırhlı bıçağımızla kıyma haline getiriyoruz .Sonra ezdiğimiz sarımsaklarımızı, tuzu ve karabiberi ekleyip birbirleriyle özdeşleştiriyoruz. Hazırladığımız malzemeyi bambu şişe ya da tahta şişlere takarak kebap şeklini veriyoruz.
  • Yağı ve kıkırdağı alınmış tavuk göğüsünü önce bıçakla küçük parçalara ayırıp sonra diğer malzemeleri katarak zırh yardımıyla kıyma haline getiriyoruz. Çöp şişe takarak kebap şeklini veriyoruz.
  • Derisi ve kılçığı alınmış temizlenmiş somon filetosunu yukarıdaki işlemin aynısı yapıyoruz.Tek farkı somon etinin yağlı olasından dolayı kıyma kıvamına getirilirken özdeşleşmemesi ve çabuk dağılmasından dolayı un ve yumurta katıyoruz.Izgarada pişirilen kebaplarımızın yanına bulgur veya beyaz pilav eşliğinde servisimizi sunabiliriz.
Eyüp Kemal Sevinç
Eyüp Kemal SevinçEKS Mutfak - Kurucu Şefi
Paylaş

Yorumlar

Bu tarif için henüz yorum bulunmamaktadır.

Benzer Tarifler

Kısık Ateş
Kısık AteşModerator
Ekşi Kremalı Burrito
15 Dakika
2-4 Kişilik
Kısık Ateş
Kısık AteşModerator
Misket Köfte
20 Dakika
2-4 Kişilik
Kısık Ateş
Kısık AteşModerator
Ali Nazik
20 Dakika
4-6 Kişilik