Tarif

Kurutulmuş Boşnak Eti

Boşnak usulü az kurutulmuş dana eti nasıl yapılır?
60 Dakika
1 Kişilik
Kırmızı Et
Kurutma
Kurutulmuş Boşnak Eti

Malzeme Listesi

Ölçü Birimleri Dönüştürme Tablosu için tıklayın
5 g kişniş tohumu
5 g dereotu tohumu
5 g fesleğen tohumu
5 g tane kırmızı biber
200 g tuz
100 g toz şeker
200 g dana antrikot
5 adet tütsülemek için kuru defne yaprağı

Nasıl Yapılır?

  • Bütün tane tohumları tavada yüksek ısıda roast ediyoruz. Bu işlemde tamamen kontrollü olmamız gerekmektedir. Fazla roast etmemiz yakmamıza sebep olabilir. Çıtırdama sesleri ve kokusunda değişiklik fark ettiğiniz vakit ocaktan alıp soğutuyoruz.
  • Ardından roast ettiğimiz ürünleri mixer ile toz haline getiriyoruz. Tuz ve toz şekeri bu karışıma ekleyerek kür dediğimiz ürünümüzü elde ediyoruz.
  • Dana antrikot etin her tarafını iyice ovalayarak bu kürümüzü yediriyoruz. Daha hızlı olgunlaşmasını isterseniz kürdan ile delikler açabilirsiniz. Her tarafına iyice yedirdikten sonra + 4 derece dolapta üzerine ağırlık koyarak 3 gün dinlenmeye bırakıyoruz.
  • Bu süreçte kür, eti pişirmeye başlayacaktır ve buna istinaden ette su kaybı yaşanacaktır. Onun için dolapta altına bir tepsi koymanız yere akmamasını sağlayacaktır.
  • 3 günün ardından üzerindeki ağırlığı alıp 1 hafta bu sürece devam ediyoruz. Süreci ne kadar uzun tutarsanız etin olgunlaşması daha fazla olacaktır. Bu süreci de geçirdikten sonra etin üzerindeki kürü yıkayarak temizliyoruz.
  • Sonraki sürecimiz tütsülemek. Ben defne yaprağı kullanıyorum, farklı ürünler örneğin biberiye, kekik, ağaç talaşları gibi ürünler ile de farklı aromalar katabilirsiniz. Tütsü makinanız var ise onunla, konveksiyonel fırınınız var ise 30 derece sabit ısıda fan açık pozisyonda köz yaparak 1 saatte bu işlemi tamamlayabilirsiniz.
  • Tütsüleme sonrası etinizi dolapta saklayarak istediğiniz şekilde keserek kullanabilirsiniz.
Kemal Can Yurttaş
Kemal Can YurttaşThe Steeve Head Chef
Paylaş

Yorumlar (2)

TuğçeAlemdar
18.07.2020

Sunum çok güzel

Kemal Can Yurttaş

Teşekkür ederim! 😊

Kemal Can Yurttaş
Yorum Yaz
0 / 1000

Benzer Tarifler

Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör
Patlıcan Beğendili Izgara Köfte
4B
Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör
Közlenmiş Patlıcanlı Köfte
4B
Keşkek
60 Dakika
6-8 Kişilik
35B