add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upbookmark-filledbookmarkcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcoffeecomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Tarif

Şah Pilavı

Azerbaycan mutfağının vazgeçilmez tarifi: Şah Pilavı
160 Dakika
2-4 Kişilik
Pilavlar ve Rissottolar
Tencere
Şah Pilavı

Malzeme Listesi

250 g basmati pirinç
50 g Pınar Tereyağı (klarife edilmiş)
0.3 g safran
200 g kuzu eti
100 g alça erik
100 g kuru kayısı
100 g kestane
50 g kuru soğan
10 g zerdeçal
5 g tuz
5 g karabiber
6 adet lavaş
100 g kuru üzüm

Nasıl Yapılır?

  • 1. Aşama:Kuzu etini kuşbaşı doğrayın. Soğanları jülyen doğrayın, önceden pişirdiğiniz et ile harmanlayın. Erik, kuru üzüm, kayısı ve kestaneyi ekleyin. Zerdeçal, tuz, karabiber ekleyip biraz soğutun.
  • 2. Aşama:Basmati pirincini tuzlu suda 2 saat bekletin. Pirinci yıkayın, kaynamış suda pişirin. Pişirdiğiniz pirinci süzün, erimiş tereyağı ile yağlayın. Kaynamış suda demlenen safranı pilav ile karıştırın. Üzerine tuz ekleyin.
  • 3. Aşama:Lavaşları tencereye göre ayarlayıp, kesin. Pilavın bir kısmını lavaşları dizdiğiniz tencereye yerleştirin. Tam ortasına biraz çukur oluşturun, eti ve eşit miktarda kuru meyveleri koyun. Üzeriniörtecek kadar pilav ekleyin, lavaşı kapatın. 180 derece ısıtılmış fırında 40 dakika boyunca pişirin.Üzerine kuru meyveleri soteleyip ekleyin.
Ramin Nuriyev
Ramin NuriyevZeferan Restaurant - Executive Chef
Paylaş

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Tarifler

Eyüp Kemal Sevinç
Eyüp Kemal SevinçEKS Mutfak - Kurucu Şefi
Hamsili Pilav
50 Dakika
2-4 Kişilik
Elif Çıtak
Elif ÇıtakYaşar Birleşik Pazarlama-Eğitim Şefi
Portakal Kabuklu ve Safranlı Pi̇lav
Paella
50 Dakika
2-4 Kişilik