Kısık Ateş
Duydunuz Mu?

Turizm ve Gastronomi Sektörü F-Summit’te Buluştu!

FSummit’in ana sponsoru Pınar oldu! Türkiye gastronomi ve ağırlama sektörünün kalbi FSUMMIT ile Antalya’da attı!

Turizm ve Gastronomi Sektörü F-Summit’te Buluştu!
Paylaş
  • 6B
  • 21
  • Kaydet

Gastronomi turizmi ve ağırlama sektörüne katkı sağlamak amacıyla bu yıl 2.’si düzenlenen Uluslararası Turizm Gastronomisi ve Ağırlama Zirvesi FSUMMIT, Antalya’ya damgasını vurdu. 22-23 Şubat tarihlerinde Nirvana Cosmopolitan Hotel’de gerçekleşen “Ağırlama sektörünün geleceği” temalı organizasyonda, sektörün tüm paydaşları bir araya gelme fırsatı buldu.

Türkiye’de deniz turizminin kalelerinden biri olan Antalya, Sözen Organizasyon önderliğinde düzenlenen II. Uluslararası Turizm Gastronomisi ve Ağırlama Zirvesi FSUMMIT’e ev sahipliği yaptı.

Pınar ana sponsorluğunda gerçekleşen II. Uluslararası Turizm Gastronomisi ve Ağırlama Zirvesi FSUMMIT, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi gibi kurumların yanı sıra önemli birçok sivil toplum kuruluşu tarafından da desteklendi.

41 ayrı panelde, toplamda 165 sektör profesyonelinin konuşmacı olarak yer aldığı II. FSUMMIT, iki gününde de ziyaretçi akınına uğradı. Birçok firmanın stantlarıyla katıldığı zirve, yeni ürün tanıtımları ve tadım etkinliklerinin yer aldığı fuar alanıyla da konuklarına unutulmaz bir deneyim yaşattı.Antalya’yı dünya üzerinde önemli bir gastronomi destinasyonu yapmak amacıyla düzenlenen II. FSUMMIT, otel ve restoran profesyonelleri, yerli ve yabancı yatırımcılar, F&B yöneticileri, gastronomi ve turizm profesyonelleri ile yerel ve uluslararası şefleri bir araya getirdi. Modern Türk mutfağı konsepti, Anadolu mutfağının dönüşümü, lüks ağırlama sektöründeki gelecek senaryoları, Türkiye’deki hazır yiyecek sektörünün geleceği, Antalya’da otel gastronomisinde yenilikçi büfe konseptleri, STK’ların geleceğe adaptasyonları, gelecekte otel kültürlerinde nelerin değişeceği, Z jenerasyonunun tatil anlayışı ve otellerden beklentileri, gastronominin gelecekteki trendleri ve uluslararası gastronomi yarışmalarının ülkelere etkisi gibi birçok önemli konunun masaya yatırıldığı II. FSUMMIT, adeta gastronomi dünyasının gündemini belirledi.

22-23 Şubat tarihlerinde Nirvana Cosmopolitan Hotel’de gerçekleşen zirvenin açılış konuşmasını ise Sözen Organizasyon CEO’su Gökmen Sözen, Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık, TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır ve AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı gerçekleştirdi.

Gökmen Sözen: “Antalya’yı önemli bir gastronomi destinasyonu yapmak için buradayız”
FSUMMIT zirvesini kurgularken ağırlama sektörünün gelişmesi için yeni adımlar atılmasına öncülük etmeyi amaçladıklarını dile getiren Sözen, asıl hedeflerinin Antalya’yı dünya üzerinde önemli bir gastronomi destinasyonu yapmak olduğunu ve FSUMMIT’in uzun yıllar Antalya markası olmasını arzuladıklarını vurguladı. İkincisini düzenledikleri FSUMMIT organizasyonunda ağırlama dünyasındaki değişimi ve gelişimi göstermek istediklerini belirten Sözen, iki gün boyunca 165 profesyonel ile turizmi ve gastronomiyi konuşacaklarının da altını çizdi.

Erkan Yağcı: “FSUMMIT farklı bir değerdir”
Açılış konuşmacılarından biri olan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, konuşmasına Antalya’nın Türkiye’ye gelen 3 turistten 2’sini ağırladığını ve Türkiye turizminin başkenti olduğunu söyleyerek başladı. Daha iyi olmak için deneyimlerin paylaşılması gerektiğini de belirten Yağcı, bu noktada FSUMMIT’in farklı bir değer olduğunu söyledi.

Sururi Çorabatır: “Gastronomiye eğilim arttı”
Açılış konuşmasını devralan ve bu tür zirvelere her zaman destek verdiklerini söyleyen TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, pandeminin turizmi ve yeme-içme sektörünü çok fazla etkilediğini fakat 2021’in kendilerine göre başarılı bir yol olduğunu belirtti.

Çorabatır, Fransa ve İspanya gibi turizm ülkelerini dahi geride bıraktıklarını sözlerine ekledi. Pandemi koşulları altında turizm yapmaya çalışırken bir yandan da değişen turizm trendlerini takip ettiklerinin altını çizen Çorabatır, gastronomiye olan eğilimin arttığını, özellikle Antalya’da deniz, kum ve güneşin yanında gastronominin de bir seçenek olduğunu vurguladı. Konuşmasını gastronominin turizm sektörüne en fazla gelir bırakan alan olduğunu söyleyerek sürdüren Çorabatır, bizim de Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan 500 yıllık bir mutfağımızın olduğunu ve bunu iyi değerlendirmemiz gerektiğini aktardı.

Osman Ayık: “FSUMMIT, gastronomi sektörü adına yapılan önemli bir organizasyon”
Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık ise sözlerine Antalya’nın dünya turizminde vazgeçilmez bir destinasyon haline geldiğini söyleyerek başladı. FSUMMIT’in Antalya’nın gastronomi turizmine dikkat çekmek adına yapılan önemli bir organizasyon olduğunu belirten Ayık, bu etkinlikle Antalya’nın turizm, tarım ve ağırlamada bir kez daha ön plana çıkacağını vurguladı.

Panelistler ve konuklar tarafından tam not alan II. FSUMMIT, sektör profesyonellerini aynı çatı altında toplamak ve sektörün gelişimini sağlamak için köprü görevi görmeye devam edecek.

Kısık Ateş
Kısık Ateş
Moderatör

Yorumlar (4)

Murat Urak
· 08.03.2022

Boyleguzel etkinlikleri dogutarafindayapsaniziyi oluraslindaorayagelen turistlerdahacokbukonuda esitdavranilsaiyi olmazmisize

Kısık Ateş
· 29.03.2022

Merhaba, gerçekten çok güzel olur 👍🤗 Önerinizi organizasyonu düzenleyenlere ileteceğiz. Sevgiler

Hira Demir
· 27.03.2022

bir daha ki buluşma ne zaman olur?

Uzman Kısık Ateş bu yorumu beğendi
Kısık Ateş
· 28.03.2022

Önümüzdeki yıl 😊

Benzer Etkinlikler

Ankara Coffee Festival 2017

Ankara Coffee Festival, keyifli anılar ile geride kaldı.

9B Görüntüleme
İzmir Coffee Festival 2017

Yaklaşık 30.000 ziyaretçinin yoğun ilgi gösterdiği İzmir Coffee Festival'i keyifli anılar ile geride bıraktık.

9B Görüntüleme
Cheftalks Geliyor...

Cheftalks Geliyor...

18 Kasım 2017

Cheftalks gastronomiye dair her şeyi ele alıyor...

10B Görüntüleme