İzmir Güzelbahçe

Alsancak Dostlar Fırını - İzmir

Gelenekten geleceğe ‘’Çıraklığını Yapmadığın İşin Ustası Olamazsın’’

Alsancak Dostlar Fırını - İzmir
Paylaş
  • 13B
  • 26
  • Kaydet

İzmir denildiğinde akıllara boyozu getiren bir marka olarak bilinen Alsancak Dostlar Fırını'nı yakından tanımak istedik ve İrfan Bey, Mualla Hanım ile hoş sohbet gerçekleştirdik.

Bizler de Kısık Ateş olarak bu hikayeyi sizlere aktarmaktan mutluluk duyuyoruz...

Tam 41 yıllık bir geçmiş...

Musevi ustaların yanında çıraklıkla bu işe başlayan İrfan Bey, rahmetli babasından geçen yetenekle geleneğe dönüşen bu lezzeti, İzmir'de bir marka haline getirmeyi başarmış bir isimdir.

Kendisi yıllar önce İzmir ilinde sadece İkiçeşmelik ve Agora'da bilinen boyozu, Alsancak Dostlar Fırını'nın kuruluşuyla tüm İzmir halkına benimsetmeyi başarmıştır.

İrfan Akar işine öylesine bağlı ki, babasının emaneti özel boyoz reçetesine sahip çıkarak, yeni çeşitleriyle bırakın İzmir'i dünyaya açılmaya devam ediyor.

Bunun dışında işletme içerisinde birçok kullanım yeri bulunmaktadır. Ailelerin rahatlıkla boyoz keyfi yaptığı anlarda çocukların vakit geçirebilecekleri oyun alanı sağlanmış olup ücretsiz eğitim ve kurs olanaklarına da yer verilmiştir.

Sosyal sorumluluk projelerinde de oldukça aktif olan Dostlar Fırını sahipleri, neredeyse birçok projede gönüllü olarak yer almaktan mutlulukla bahsediyorlar.

Sohbetimizde 41 boyoz çeşidinin patentini aldıklarını da öğreniyoruz. Bunların yaklaşık olarak 12 çeşidini müşterilerine sunuyorlar.

Aklınıza gelecek belki de gelemeyecek her çeşidi birbirinden güzel olan boyozlardan sade, ekşi-acı soslu, ıspanaklı, labneli, sarımsaklı labneli, peynirli, patlıcanlı, kıymalı, pırasalı, enginarlı, bol tahinli ve çikolatalı çeşitleri yer almaktadır.

Bir de boyozun yanına çok yakışan olmazsa olmaz yumurtadan bahsedelim. İçi su dolu fırınlarda 13-14 saat buharda ve kısık ateşte pişirilen yumurtaların kahvemsi rengini oradan aldığını öğreniyoruz. Yumurta tercih etmeyenlerin bile beğenerek tüketeceği farklı bir lezzet olduğunu söylemek isteriz.

Muhteşem 3'lünün aslında 2 boyoz 1 yumurtayı çağrıştırdığını vurgulamak amacıyla ''İzmir'de 2-1 maç skoru değildir...'' sloganını tüm İzmir'e benimsetmişlerdir!

Şimdilerde Yelki'de bulunan boyoz tesisinde, İzmirli'nin ağız tadı olması için üretilen boyozları dünyaya taşıyan İrfan Bey böylesine değerli markayı daha seçkin tatlarla herkesin beğenisine sunmaya devam ediyor.

Her geçen gün yenisini eklediği çeşitlerine, Türkiye'nin birçok ilindeki seçkin mekanlarda Alsancak Dostlar Fırını boyozlarını temin edebilirsiniz.

Geleneksel boyoz lezzetini yakından tanımanızı ve sıcak sıcak boyozlarından tatmanızı şiddetle öneriyoruz.

İrfan Bey ve Mualla Hanıma güzel sohbetleri ve ağırlamaları için teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Bakalım sizin favori boyozunuz hangisi olacak? Hoşça kalın.

Adres: Kahramandere, Ata Cd. No:52, 35310 Güzelbahçe/İzmir

Kısık Ateş
Kısık Ateş
Moderatör

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Benzer Lezzet Durakları

Rüştü’nün Fırını - TrabzonTarihi
Trabzon - Trabzon Merkez

Rüştü’nün Fırını - Trabzon

08 Mart 2018

Görüntüsünden önce yapım aşaması insanı acıktırıyor.

13B Görüntüleme
Şeref Dondurma - Tekirdağ
Tekirdağ - Malkara

Şeref Dondurma - Tekirdağ

29 Ağustos 2018

Şeref Dondurma tüm Trakya’nın ismini haykırdığı bir dükkan.

12B Görüntüleme
Öz İkizler - GaziantepTarihi
Gaziantep - Şahinbey

Öz İkizler - Gaziantep

25 Eylül 2018

Tarihi kökleri 10. yüzyıla uzanan yassı kadayıfa eski Arapça kaynaklarda rastlanır.

11B Görüntüleme