add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upbookmark-filledbookmarkcameracancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcoffeecomment-question-outlinecomment-write-outlinecookiedownloadediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-ateslinkloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpictureplacesquestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartrashtwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
İzmir Foça

Emine Bacı’nın Yeri - İzmir

Bir gözleme ne kadar farklı ve güzel olabilir ki?

Emine Bacı’nın Yeri - İzmir
Paylaş

Emine Bacı, İzmir'in Yeni Foça ilçesinde bulunan Yeni Bağarası köyü yolu üzerinde salaş mı salaş, derme çatma bir ahşap kulübede gizli bir doğa lezzetçisi. Gözleme ve mantı yaparak halk arasında Emine Bacı olarak tanınan Emine Akıncı bu bölgenin en popüleri. Gözleme işine girmeden önce de, topladığı otları pazarlarda satarak geçimini sağlıyormuş ve o zamanlar Otçu Emine lakabıyla anılırmış.

Hafta içi biraz daha sakin, hafta sonu tıklım tıklım olan bu yere, şehrin her yerinden üşenmeden gelen insanlar misafir oluyor.

Neden mi? İşin sırrı, sevgi ve çalışma aşkı... Yaz, kış demeden sabahın erken saatlerinde, taze ot toplayarak (ısırgan, ebegümeci, arapsaçı, cibes...) güne erken saatlerde başlayan Emine Bacı, 2000 yılından bugüne aynı lezzeti koruyor.

Özellikle hafta sonu çok yoğun bir çalışma süreci olan Emine Bacı'nın en büyük destekçileri ve yardımcıları gelini ve komşusu. Hünerli ellerden çıkan mantı ve gözlemelerin tadı, tahmin edersiniz ki muhteşem! Gerçi bir gözleme ne kadar farklı olabilir diyebilirsiniz, deneyimlemeden karar vermeyin deriz :)

Bu lezzetin başlangıç noktası, buğday unundan hazırladığı hamurları büyük bir ustalıkla açması, iç malzemesini tamamen doğal ürünlerle doldurması ve son olarak zeytin dallarıyla ateşlediği ocağını birbirinden lezzetli gözlemelerle doldurması...

20'e yakın gözleme çeşidi bulanan Emine Bacı'nın mantısı da bir harika. Yapımından pişirmesine tüm süreci birebir takip eden Emine Bacı görüp görebileceğiniz en çalışkan ve örnek alınacak kadınlardan birtanesi.

Güler yüz, hoş sohbet ve mutlulukla misafirlerini ağırlayan Emine Bacı'da kendinizi oranın bir parçası hissedeceksiniz ve eminiz ki herkese buradan bahsedeceksiniz... Emine Bacı'yı yakından tanımak ve damak tadınıza uygun en iyi gözlemelerinden yemek için tereddüt etmeyin.

Şunu söyleyebiliriz ki, sadece Foça değil, İzmir değil her şehirden müdavimi var! Yüksek olasılıkla onlardan biri de siz olacaksınız... Şimdiden afiyetler olsun.

Adres: Yenibağarası, Yeni Foça Cd. No:105, 35680 Foça/İzmir

 

Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
0 / 1000

Benzer Lezzet Durakları

Rüştü’nün Fırını - Trabzon
Trabzon - Trabzon Merkez

Rüştü’nün Fırını - Trabzon

08 Mart 2018

Görüntüsünden önce yapım aşaması insanı acıktırıyor.

Şeref Dondurma - Tekirdağ
Tekirdağ - Malkara

Şeref Dondurma - Tekirdağ

29 Ağustos 2018

Şeref Dondurma tüm Trakya’nın ismini haykırdığı bir dükkan.

Öz İkizler - Gaziantep
Gaziantep - Şahinbey

Öz İkizler - Gaziantep

25 Eylül 2018

Tarihi kökleri 10. yüzyıla uzanan yassı kadayıfa eski Arapça kaynaklarda rastlanır.