Kısık Ateş
İzmir Konak

Şekercibaşı Ali Galip - İzmir

100 yılı aşkın süredir Türk şekerciliğini ve lokumunu en iyi şekilde temsil eden Şekerci Ali Galip.

Şekercibaşı Ali Galip - İzmir
Paylaş
  • 11B
  • 34
  • Kaydet

Dile kolay tam tamına 1901’den günümüze… İzmir’de 121 yıllık Şekercibaşı: Ali Galip.

Bugün tarihi bir yolculuğa çıkarak İzmir’in en eski şekerlemecisi olan Ali Galip’teyiz.

Bu firmaya ismini veren Ali Galip Efendi, 1860 yılında Bursa’da dünyaya gelir. 1884 yılında İzmir’e gelen Ali Galip Efendi Rum ve Ermeni ustaların tekelinde bulunan şekercilik sanatı ve ticareti ile ilgilenmeye başlar. Başta Fransız, İtalyan, Rum ve Ermeni olmak üzere birçok ustayla birlikte çalışmış ve edindiği 17 yıllık tecrübelerle 1901 yılında İzmir’in kalbi Kemeraltı’nda İzmirlilere yüzyılı aşkın süre hizmet verecek olan “Şekerci Ali Galip”in temellerini atar.

 

Türkiye’nin en eski şekercilerden biri olan Ali Galip, İzmir Kemeraltı’nın girişinde, göz alıcı şeker çikolata ve lokumlarıyla tam tamına 121 yıldır İzmirlilerin ağızlarını tatlandırmaya devam ediyor.

O günden bugüne kalitesinden ve lezzetinden asla ödün vermeyen Ali Galip, özel reçeteleriyle çeşit çeşit tatlılardan çikolatalara, lokumlardan şekerlere, baklavalardan pastalara her daim farklı lezzetleri ustalıkla bir araya getiriyor.

Dükkan tezgahının üzerindeki pirinç kapaklı akide şekeri kavanozlarının ışıltısı da adeta göz alıyor. Şekerlemeler, lokumlar, çikolatalar, helvalar, sütlü tatlılar, baklavalar… raflarında dizili renk renk kadife kutular ve daha sayamadığımız birçok nostaljik obje ile sanki sizi tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Sadece İzmir ile kısıtlı kalmayan bu lezzetler aynı zamanda Avrupa ve Arap ülkelerine kadar birçok bölgeye ihracat ediliyor. Yeniliğe önem veren sahipleri, yurt içi ve yurt dışı fuarlara da katılım göstererek kendine has lezzetlerini dünyaya sergilemeyi de ihmal etmiyorlar. 1920’li yıllarda üçüncü kuşaktan yeğeni Mehmet Irmak, 1938 yılında İzmir fuarına katılarak, tamamen şekerden imal ettiği İzmir’in sembolü Saat Kulesi’ni ‘’Şekerci Ali Galip’’ standında sergilemiş ve ‘’Şekercibaşı’’ ünvanını almıştır. Mehmet Irmak, talebin artmasıyla 1945 yılında Gaziemir’de üretim tesisinin temellerini atmıştır. Bu üretim tesisi İzmir’in ilk kapsamlı ve modern çikolata fabrikası olma özelliğini detaşımaktadır. Mehmet Irmak’ın vefatının ardından görevi devralan çocuklar, günün teknoloji ışığında kendilerini daha da geliştirmişlerdir. Bugün aynı ailenin dördüncü ve beşinci üyelerinin yönetiminde Türk şekerciliği ve lokumunu en iyi şekilde temsil etmeyi sürdürüyorlar.

Ali Galip Pastanesi iki kattan oluşmaktadır. Alt katta satışa ağırlık veriliyor; üst katta ise duvarları aynalarla dekore edilmiş bir salon var. Bu salonda oturabilir, ailenizle keyifle vakit geçirebilirsiniz.

100 yılı aşkın süredir Türk şekerciliğini ve lokumunu en iyi şekilde temsil eden Şekerci Ali Galip’i sık sık ziyaret ederek sevdiklerinizle şeker tadında bir gün geçirebilirsiniz 😊 Şimdiden afiyet olsun.

AdresKonak, Anafartalar Cd. No:10, 35250 Konak/İzmir

Kısık Ateş
Kısık Ateş
Moderatör

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Benzer Lezzet Durakları

Rüştü’nün Fırını - TrabzonTarihi
Trabzon - Trabzon Merkez

Rüştü’nün Fırını - Trabzon

08 Mart 2018

Görüntüsünden önce yapım aşaması insanı acıktırıyor.

13B Görüntüleme
Şeref Dondurma - Tekirdağ
Tekirdağ - Malkara

Şeref Dondurma - Tekirdağ

29 Ağustos 2018

Şeref Dondurma tüm Trakya’nın ismini haykırdığı bir dükkan.

13B Görüntüleme
Öz İkizler - GaziantepTarihi
Gaziantep - Şahinbey

Öz İkizler - Gaziantep

25 Eylül 2018

Tarihi kökleri 10. yüzyıla uzanan yassı kadayıfa eski Arapça kaynaklarda rastlanır.

12B Görüntüleme