Kısık Ateş
Blog

Kısa Bir İsviçre Turu

İsviçre daha önce içinden geçtiğim ama pek gezmediğim bir ülkeydi.

Kısa Bir İsviçre Turu
Paylaş
  • 12B
  • 22
  • Kaydet

Kısa bir İsviçre turu...

İsviçre daha önce içinden geçtiğim ama pek gezmedin bir ülkeydi. Fransa'dan aldığım vizeyi bahane ederek İstanbul’dan direk Basel'e uçtum. Zira Basel havalimanı İsviçre'de olsa da Fransa ve Almanya'ya çıkış kapılarıda vardı. (Vizemi yenilediğim ve ilk çıkış kuralından dolayı Fransa tarafından giriş yaptım.) Avrupa'da olmanın en iyi yanlarında biri bu diye düşündüm ;)

Gümrükten geçip kapıdan çıkarken dikkat etmeniz gerek zira havalimanından sağ kapı sizi İsviçre Basel'e çıkarıyor diğer kapı ise Fransa Mulhouse'e ;)
Daha önce gideceğim ülkelerle alaklalı okur, çalışır en azından restoran bulmaya çalışırdım. Bu seyahatte niyeyse hiçbirini yapmadım ama hiç de bir şey kaybetmediğimi belirtmek isterim. Çünkü isviçre araba ile gezerken sağa sola bakınarak fevkalade zaman geçirilen bir ülke ;))

Havaalanından arabaya atladığım gibi Basel'i geçerek çıktım yola...

İsviçre için kısa notlar;

"-Araba ile gezmek bence çok iyi bir fikir.
- Araba ile gezmek için özellikle başka ülkeden geçecekseniz arabanıza vinyete (otoban geçiş kartı) almadan ülkeye giremezsiniz.
-Vinyete yıllık 30 Euro civarında
-Luzern-İnterlaken arası enfes bir yol bir şeklide gidin.
-İsviçre için uzak diye bir kavram yok Bern, Luzern, Zürih, Lozan, Neuchatel, Basel hep 50- 100 km lik mesafeler
-Basel gördüğüm en güzel Avrupa şehirlerinden biri. Etrafını saran sular, arkasında duran Alpler, eski caddeler gerçekten çok güzel.
- İsviçre Avrupa ülkeleri arasında en pahalısı sanırım. -gerçi henüz İskandinav ülkerini görmedim- Diğer ülkelerle arasında sanırım iki kata yakın bir fark var, en azından komşularıyla...
-Örneğin Starbucks ta bir kahve 5 Euro civarı da
-Yine belirtmek isterim otoban marketleri de çok pahalı bir şişe su 3-5 Euro arasında, marketten alıp arabanıza stoklayın derim.
-Birde bu peynir olayı beni şaşırttı illa Fransa derdim ama sanki isviçre peynirleri daha iyi, hemen bir markette durun şöyle bir kaç güzel ekmek ve bir kaç çeşit peyniri de arabaya stoklayın, zira yolda sandviç yiyecek süper manzaralı duraklar var.
-Market demişken beni baya şaşırtan bir olayda başta Koç ailesinin İsviçre'de Migros açmasıydı ;) meğer market İsviçrelilerinmiş ;)
-Aklıma geldikçe eklerim şimdilik durum bu. "

Ömür Akkor
Ömür Akkor
Yemek Araştırmacısı ve Seyyah

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Benzer Yazılar

Ömür Akkor
Ömür Akkor
Yemek Araştırmacısı ve Seyyah
Afrika’ya Giriş - Yahut Zanzibar

Bir Afrikalı’nın altınlarını çalabilirsin, toprağını alabilirsin, onu satabilirsin lakin mutluluğunu, gülümsemesini, samimiyetini alamazsın!

15B Görüntüleme
Ömür Akkor
Ömür Akkor
Yemek Araştırmacısı ve Seyyah
Bulutlar Ülkesi: Uganda

Dünya’da cenneti gördün mü deseniz evet Uganda’da gördüm derim...

17B Görüntüleme
Ömür Akkor
Ömür Akkor
Yemek Araştırmacısı ve Seyyah
Kısa Bir Madrid Yazısı

İnsan biraz kendini Türkiye’de sanıyor...

11B Görüntüleme