add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upbookmark-filledbookmarkcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcoffeecomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Blog

Seattle Kahve Gezisi

Seattle yaptığım geziler arasında ayrı bir yere sahip. Kahvenin başkenti diyebileceğim bir şehir. Gelin sizlere anlatayım.

Seattle Kahve Gezisi
Paylaş

2014 yılında yapmış olduğum 5 günlük kısa seyahatimde bazı kahve dükkanlarıyla ilgili gözlemlerim oldu, bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Seattle yaptığım geziler arasında ayrı bir yere sahip. Kahvenin başkenti diyebileceğim bir sehir. 700.000 nüfuslu bu şehirde 2016 yılı verilerine göre 843 kayıtlı kahve dükkanı var. Bunun 670 adedi bireysel, 173 tanesi ise zincir mağazalar.

Pine Street / Starbucks Cafe

Şehir merkezine geldiğimde ilk durağım Pine Street’teki Starbucks Cafe’nin ilk dükkanı oldu. 1971 yılında açılan bu dükkan hala ilk günkü konseptini korumakta. Girişte sizi bir müzisyen karşılıyor, içeride çalışan barista ve görevlilerin bazıları 25 yılını doldurmuş bu mekanda.

Seattle Coffee Works

Seattle Coffee Works’e geçiyorum. Yine Seattle’ın en işlek caddesinde yer alan bu firma kendi kahvesini kavurmakta. İçeri girdiğimde beni karsılayan barista, bende heyecan uyandıran menüye göre beni ilgili bara yönlendiriyor. Bu cafede demleme ve espresso grubu ayrı barlarda ikram edilmekte. Tabiki benim seçimim hemen demleme barı oldu :) Burada gerçekten arkadaşların anlatımları ve sunumları çok başarılı. Yalın ve sade tarzları var. Kahvemi yudumlarken bir anda ilk demleme ekipmanımı almış olduğumu fark ettim :)

Stumptown Coffee Roaster

Stumptown Coffee Roaster; Seattle Coffee Work’s’’a yürüyüş mesafesi kadar yakın. Bende ayrı bir yeri var bu mekanın. En çok vakit geçirdiğim ve eğlendiğim yer diyebilirim. Stumptown Coffee Roaster girişinde sizi iyi bir barista ekibi karşılıyor; buna harika kahveleri ve leziz pastaları eşlik ediyor.

Bunlara ek olarak kavurma merkezinin de alt katta olması bana ayrı bir keyif verdi. Hemen kahvemi alıp alt kata müşteriler için ayrılan alana geçtim ve uzun bir süre kahve kavurma sürecini izledim. Kavurucu müsait zamanında benimle ve oturanlar ile ilgilenerek kavurma hakkında birçok bilgi paylaştı. Kavurma işlemi bittikten sonra eğitim alanı olarak kullanılan alanda ufak bir tadım etkinliği oldu. Burada kendileri için kavurmuş oldukları kahvelere ilişkin bilgiler ve tat profilleri anlatıldı. Daha sonra bu profiller doğrultusunda keyifle tadımlarımızı yaptık.

Starbucks Reserve

Starbucks Reserve 2014 yılında pike Street’te, Washington Convention Center’a yürüme mesafesinde kurulmuş bir cafe ve kavurma merkezi. Starbucks Reserve konsepti ile özellikle 2000 yılından bu yana gelişen 3rd wave (3. dalga kahve akımı) Starbucks’ın “ben de varım” dediği en iyi örneğidir.

Dükkandan çok kompleks diyebileceğim bu yer içinde tam teşkilatlı bir kavurma merkezi, demleme barı ve espresso barı barındırmakta. Ayrıca hediyelik starbucks ürünleri alabileceğiniz satış noktaları ve bir pizza restoranı da mevcut. İçeride kullanılan ürünler ve ambiyans gerçekten çok etkileyici, tüm çalışanlar özenle eğitilmiş. Çalışanların yanına gittiğinizde sohbet ederken yaptığı işin tüm proseslerini ve detaylarını tek tek size anlatıyor. Daha sessiz bir ortamda kahvenizi yudumlamak isterseniz kahve bilgileri ile dolu kütüphanede vaktinizi geçirebilirsiniz.

Slate Coffe Roasters

Slate Coffe Roasters, Seattle merkeze 10 dakika uzaklıkta, 45th Street’te yer alan çok şirin bir dükkan. Müşterilerine olan ilgi çok samimi, özellikle kendilerinin sunum farklılığı ve tadım konusundaki tarzları beni bir hayli etkiledi. Daha önce birçok bira evinde de gördüğüm tadım menüsünü Slate Coffee kendi tarzında kahvede uygulamış. Tüm yöresel kahvelerle ilgili tadım yapma sansınız var. Ayrıca espresso bazlı kahveleri sütlü ya da sütsüz olarak aynı serviste deneme şansınız bulunmakta.

Nurettin Karakundakoğlu
Nurettin KarakundakoğluBaristocrat 3rd Wave Café & Roastery-Owner

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Yazılar

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
5 TL’nin Altında Yiyebileceğiniz En İyi 5 Yemek

Sürekli yemek yemek için seyahat ediyorum hem de hiç durmadan…

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
Afrika'ya Giriş - Yahut Zanzibar

Bir Afrikalı'nın altınlarını çalabilirisin, toprağını alabilirsin, onu satabilirsin lakin mutluluğunu, gülümsemesini, samimiyetini alamazsın!

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
Anadolu'nun En İyi Lokantaları

Hafızalarınıza yer edecek önemli lokantalar.