add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
İzmir Menemen

Akın Usta Kokoreç - İzmir

Dürüstlüğünün karşılığını en güzel şekilde alan Usta...

Akın Usta Kokoreç - İzmir
Paylaş

İzmir'in en iyi kokoreççilerinden biri olan Akın Usta'nın namını duyup ziyaret etme fırsatı yakaladık. Büyük emeklerle geldiği bu günlere ilk olarak 98 yılında seyyar bir arabayla başlamış Akın Usta. Lezzetin hakkını verdikçe ve meşhur oldukça daha büyük bir dükkana geçmek olmazsa olmazı olmuş. Şimdilerde kalabalık grupların ve ailelerin rahatlıkla ağırlandığı kokoreç restoranı haline gelmiş bir işletmeden bahsediyoruz.

Gün geçtikçe ününe ün katan Akın Usta, haftanın 6 günü (pazartesi hariç) sabahın erken saatlerinde mangalının başına geçerek meşe odun kömürünü yakıyor ve günlük temposunu başlatıyor. Süt kuzu bağırsağın bademiyle birlikte sarılan kokoreçler hafta içi 40 hafta sonu 60 şişe kadar satılıyor. Bu iş aceleye gelmez diyen Akın Usta, bir şiş için en az 3 buçuk saat ağır ateşin başında dinlendire dinlendire pişirmesi gereken kokoreçler için oldukça ter döküyor.

Amacı, dışının yanmaması içinin çiğ kalmaması! Eğer dediği gibi olmazsa o kokoreçi ne yerim ne yedirtirim bu kadar da dürüstüm diye ekliyor.

Büyük bir mutlulukla kokoreç severleri ağırlayan Akın Usta, şişler tükendiğinde gününde bittiğini ifade ediyor... Aşağı yukarı bu saatin 24:00-01:00'i bulduğunu söyleyebiliriz.

Taş fırında pişirilen ekmeklerin lezzetini de en az kokoreç kadar unutamayacağınıza eminiz. Eğer kokoreçin iyisinden anlarım diyorsanız, en yakın zamanda rotanızı buraya çevirmelisiniz! Kendilerine bu güleryüzlü ağırlamalarından dolayı ayrıca teşekkür ediyoruz.

Şimdiden afiyet olsun :)

Adres: 29 Ekim Mahallesi, 180. Sk. no7, 35663 Ulucak Mevkii Menemen/İzmir, Türkiye

Kısık Ateş
Kısık AteşModerator

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Lezzet Durakları

Hisar Söğüş - İzmir
İzmir - Konak

Hisar Söğüş - İzmir

21 Ocak 2019

Sakatat severlere tavsiye niteliğinde.

Akın Kellecisi - Sivas
Sivas - Sivas Merkez

Akın Kellecisi - Sivas

23 Ocak 2019

Geceden odun fırınına attığı kelleleri sabah teker teker misafirleri için hazırlıyor.

Şirin Kokoreç - Edirne
Edirne - Keşan

Şirin Kokoreç - Edirne

25 Ocak 2019

Keşan'da kokoreç severlerin vazgeçemediği bir yer.