add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Hatay Antakya

Çınaraltı Künefe Yusuf Usta'nın Yeri - Hatay

Bilinenin dışında bir tat.

Çınaraltı Künefe Yusuf Usta'nın Yeri - Hatay
Paylaş

Bizim bildiğimiz ve yediğimiz künefe değilmiş bunu öğrendim, hatta şaşırarak öğrendim. Kadayıf, 1 gün önce kalın telli dökülmeli, tazesi ile yapılmıyor. Yağ, klasik Samandağ köy tereyağı, tuzsuz ve açık sarı renginde olmalı. Tepsi, bakır ve orta kalınlıkta (0,5 cm) olmalı. Ateş, kömür ateşi ve kömürü portakal kömürü olmalı. Peynir, Antakya tuzsuz taze peyniri, köy mandırasından %50 yağı alınmış olmalı çünkü sünmesini buna borçlu, çok yağlı peynir sünmüyor. Kestane peyniri kullananlar da var. O daha çok sünüyor ama soğuyunca taş gibi olduğundan tercih edilmiyor.

Yapılışına gelince, kırık kadayıfı yağlıyoruz ve yağladığımız bakır tepsiye yayıyoruz. Öyle pekmez, salça sürmüyoruz. Ortaya peynir, üste tekrar kadayıfı koyup kömür ateşinde çevire çevire pişiriyoruz. Şerbetini verip sıcak sıcak afiyetle yiyoruz.

Adres: Yeni Camii Mahallesi, Ayakkabıcılar Çarşısı 2 Pazar Sok.Ahmediye Cami, 31000 Antakya/Hatay

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Lezzet Durakları

Balaban Dondurmacısı - Kırklareli
Kırklareli - Demirköy

Balaban Dondurmacısı - Kırklareli

23 Ocak 2019

Gününüzün son durağını taçlandırın!

Kadayıfçı Sıtkı - Diyarbakır
Diyarbakır - Kayapınar

Kadayıfçı Sıtkı - Diyarbakır

24 Ocak 2019

Diyarbakır'ın baş tacı Sıtkı Usta.

Petek Pastanesi - İskenderun
Hatay - İskenderun

Petek Pastanesi - İskenderun

24 Ocak 2019

Türkiye'de kimse ama kimse ellerine su dökemez !