add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Bursa Osmangazi

Pasto - Bursa

4 kuşaktır, 130 yıldır ömrünü ekmekle geçiren bir aile.

Pasto - Bursa
Paylaş

Pasto, en yakın dostlarımın fırınıdır. 4 kuşaktır, 130 yıldır ömrünü ekmekle geçiren bir ailedir; anne fırıncı, baba fırıncı, abla, ağabey, kardeş, yeğenler hep fırıncıdır. Dünya standartlarını belirleyecek nitelikte ekmekleri, yetenekleri ve bilgileri olduğu da aşikar.

Ekşi Maya Ekmekler

Özellikle ekşi maya ekmekler konusunda çok iyidir. Geleneksel Anadolu buğdayları ile hazırlanan ve en geleneksel yöntemlerle pişirilen ekmekleri inanılmaz. Bursa’dan dönerken mutlaka eve ekmek alın derim.17 yıllık ana mayadan ve gerçek 4 Anadolu buğdayından yapılan Kastamonu ekmeği, çavdardan yapılan Yıldırım Beyazıt ekmeği benim en sevdiklerim arasındadır.

Özellikle Pasto’nun hafta sonu çıkardığı bulla ekmeği ise tam bir efsanedir. Aslında geleneksel bir Kıbrıs ekmeği olan bulla, bence Kıbrıs’ta da bu kadar geleneksel haliyle artık yapılmamaktadır. Bulla ekmeği fırından çıkınca yanına bir kase taş baskı zeytinyağı koyun yeterli, bence tadına doyamayacaksınız. Zira ekmeğin içinde gerçek Kıbrıs hellimi, çakızdez zeytini, kişniş, maydanoz, taze nane, taze soğan ve zeytinyağı var. Bu da onu çok çok lezzetli yapıyor. Pasto’da ilave olarak kahvaltı da var. Bazlama içinde Erzurum kavurmalı tost, sarımsak ve yeşil soğanlı İspir muhlaması, Gülay ablanın ev salçası, sebzeli Nuriş Hanım gözlemesi, Zeynel Usta’nın kahvaltılık sosları ve daha birçok yöresel ürün Pasto’da orijinal tarifleri ile yapılıyor. Bence burası için Bursa’ya gelinir ve geri dönülür. Ha bir de Dilek abla var ki onu yazmaya gerek yok, o fırına gelince sizi bulur.

Adres: Akpınar Mahallesi, Hancı Cd. No:6, 16160 Osmangazi/Bursa

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Lezzet Durakları

Rüştü'nün Fırını - Trabzon
Trabzon - Trabzon Merkez

Rüştü'nün Fırını - Trabzon

08 Mart 2018

Rüştü’nün Fırını, 1920’den beri bir çok savaşlara tanıklık etmiş hatta karneyle satışların bile yapıldığı hala günümüzde var olan eşsiz yerlerden biridir.

Fasulyeli - Bursa
Bursa - Nilüfer

Fasulyeli - Bursa

11 Mart 2018

FA2012 Kasım ayından beri var olan, sadece sekiz masayla başlayıp şuan doksan masaya ulaşan bir esnaf lokantasıdır.

Urlalı Hasan Usta - İzmir
İzmir - Konak

Urlalı Hasan Usta - İzmir

10 Nisan 2018

Öğle saatlerinde burnunuza güzel yemek kokuları geliyorsa, gördüğünüz yer mütevazı bir yerse, içindeki ustalar büyük bir özenle yemeklerini yapıyorsa bir de üstüne burada şık giyimli iş insanını görüyorsanız bilin ki iyi bir esnaf lokantasındasınız.