add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Püf Noktaları

Domates Soyma ve Doğrama Önerisi

Hemen hemen günün her öğününde severek tükettiğimiz domatesi, ziyan etmeden nasıl soyarız, çekirdeklerini kolaylıkla nasıl ayırırız..? gibi sorularınızın cevabı tam olarak videomuz da. İyi seyirler.

Domates Soyma ve Doğrama Önerisi
Paylaş

Her mevsim bulunan yemeklerde, salatalar da bolca tükettiğimiz belki de en popüler meyvelerin başında geliyor. Meyve suyu olarak da sıklıkla tükettiğimiz domatesin kalp sağlığının korunması, kanser riskinin azaltılması, cilt sağlığının desteklenmesi gibi sağlık faydaları da saymakla bitmez. Domates aynı zamanda C vitamini, potasyum, folat ve K vitamini kaynağıdır. 

Güney Amerika'ya özgü bir bitki olan domates, olgunlaştırıldıklarında genellikle kırmızıdırlar, ancak sarı, turuncu, yeşil ve mor dahil olmak üzere çeşitli renklerde olabilirler. Dünyada farklı çeşit ve lezzet ile birçok alttür domates vardır. 

Kısık Ateş
Kısık AteşModerator

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Püf Noktaları

Erkan Kıyıcıoğlu
Erkan KıyıcıoğluYiyecek ve İçecek Hizmetleri Öğretmeni
Yemek Pişirme Teknikleri 101

Yemek pişirme gıdaların genellikle ısı ile veya bazen ısı kullanmadan, fiziksel veya kimyasal yapılarının değiştirilerek tüketime sunulduğu bir sanat, bilim, teknoloji veya zanaat olarak tanımlanabilir.

Oytun Dağlı
Oytun DağlıYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Geliştirme Demo Şefi
Et Marinasyonu

Et Marinasyonu

08 Nisan 2018

Etin marine edilmesi yani etin yumuşatılması kültürler arası farklı uygulanan bir et hazırlama yöntemidir.

Oytun Dağlı
Oytun DağlıYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Geliştirme Demo Şefi
Menünüzü En İyi Şekilde Yapmak İçin Püf Noktaları

Bir menü hazırlamanın incelikleri.