Blog

Bağışıklık Sistemi Dostu 8 Baharat

İşte 8 süper baharatın saymakla bitmeyen faydaları... Bağışıklık dostu baharatları yakından tanıyalım...

Bağışıklık Sistemi Dostu 8 Baharat
Paylaş
  • 17B
  • 96
  • Kaydet

Bağışıklık Sistemi Dostu 8 Baharat

Baharatlar, yemeklerimizi lezzetlendirenler arasındadır. Hastalıklardan korumak, bağışıklık sistemini güçlendirmek veya sadece bedeninize enerji vermek için, baharatlardan faydalanabilirsiniz.

Mutfağınızda farklı tatlar yaratmaktan hoşlanıyor, kullandığınız baharatların özelliklerini ve faydalarını öğrenmek istiyorsanız, gelin beraber göz atalım.

İşte 8 süper baharatın saymakla bitmeyen faydaları...

1. Zerdeçal

Beyin sağlığı ve yaşlanmaya bağlı bilişsel sağlık üzerinde etkilidir. Zerdeçal, körinin içinde bulunan 10 baharattan biri ve aynı zamanda ona rengini verendir. Yapılan araştırmalar zerdeçalın beyin sağlığı ve yaşlanmaya bağlı bilişsel sağlık üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda iltihap gidericidir, karaciğeri kuvvetlendirir, kansere karşı korur ve kalp hastalıklarını önler. Zerdeçalın vücutta emilirliğini artırmak için karabiber ve yağ ile kullanılması gerekir.

2. Karabiber

Sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan karabiber, sindirimi kolaylaştırmanın yanı sıra hoş kokusu ile hemen hemen bütün yemeklere eklenir. Antioksidan ve anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Gaz oluşumunu azaltır, terlemeyi arttırır ve diüretik etkisi de mevcuttur. Manganezin çok iyi, K vitamini ve demirinde iyi bir kaynağı kabul edilir.

3. Nane

Nanenin özellikle sindirimi kolaylaştırıcı ve mideyi rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Pankreas, göğüs ve karaciğer tümör gelişimini yavaşlattığını, kolon, deri ve akciğer kanserlerini de önleyici olduğunu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bulantılara iyi gelir bu nedenle nane, limon kaynatılıp içilmesi tavsiye edilir. Anti-mikrobiyal etki göstermektedir. Manganez, A ve C vitaminin çok iyi bir kaynağıdır. Aynı zamanda folat, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, omega 3 yağları ve B2 vitaminlerinden zengindir. 

4. Kekik

Güzel kokulu, birçok besinle uyumlu, antiseptik etkili bir baharattır. Bağışıklık sistemini destekler. Antioksidan içeriği de yüksektir. Kanın pıhtılaşmasında rol oynayan K vitamini yüksek oranda içerir ayrıca demir ve manganezin çok iyi, kalsiyumunda iyi bir kaynağıdır. Özellikle kuru baklagiller, yumurta ve sebzelerle uyum içerisindedir. 

5. Kırmızı Biber

Acı bir tada sahip olan kırmızı biber, yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir. Temel maddesi olan kapsaisin, anti-tümör etkisi göstermektedir. Vücuttaki inflamasyonla savaşır, bağışıklık sistemini destekler. Doğal olarak ağrı azaltıcı etkisi mevcuttur. Aynı zamanda yapılan çalışmalar, kırmızı biberin kan kolesterolünü düşürücü etkisi olduğunu da göstermiştir. A vitamininin çok iyi bir kaynağıdır.C ve K vitamini, manganez, kalsiyumun iyi bir kaynağıdır.

6. Tarçın

Kan şekeri üzerindeki olumlu etkisi birçok araştırmayla kanıtlanmıştır. Ayrıca anti-mikrobiyal besin olarak anılmaktadır. Beyin aktivitesini de arttırıcı etki göstermektedir. Diyet lifinin iyi bir kaynağıdır. Özellikle geleneksel Çin Tıbbında, taze zencefil ile karıştırılmış tarçın, soğuk algınlığı ve gripten koruyucu olarak tüketilmektedir. Manganezin çok iyi, demir ve kalsiyumun iyi kaynakları arasında yer alır.

7. Kimyon

Şişkinlik giderici, gaz söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı ve kabızlık giderici etki gösterir. Yağ yakımına destek olmaktadır. Sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır. İçeriğindeki bileşenlerle bağışıklık sistemini destekler. Antioksidan içeriği ile kanserden koruyucu niteliktedir. Helicobacter pylori gelişimini önleyerek özellikle mide ve akciğer tümörünü engeller. LDL (kötü huylu kolesterol) ve trigliserit düşürücü etki gösterir. Demirin çok iyi, manganezin ise iyi bir kaynağı olarak kabul edilir.

8. Kişniş

Akdeniz kökenli kişniş, aş otu, kuzbere olarak da bilinen, yaprakları maydanozu andıran ve maydanozgiller familyasına ait bir baharat bitkisidir. Kişniş, sağlığa faydalı baharatlar listesinde üst sıralarda yer alır.Antik dönemden beri sindirim sistemini güçlendirmesi için kullanılan kişniş tohumu spazm ve gaz gidericidir. Ağrı kesici, sakinleştirici ve kuvvet vericidir. Ateş düşürücü, iştah açıcı, balgam ve idrar söktürücüdür. Kötü kolesterol olan LDL’yi düşürerek damarlarda plak oluşumunu engeller ve kalp sağlığını korur. Demir içeriği sayesinde aneminin iyileşmesinde etkilidir. Sitotoksik, antihistaminik, antibakteriyel, antiseptik etkileri vardır. Ağızdaki yaraların iyileşmesinde ve nefesin tazelenmesinde etkilidir.

Gamze Şanlı Ak
Gamze Şanlı Ak
Doktor Diyetisyen (PhD) - Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı

Yorumlar (1)

İnci Dinek
· 30.03.2020

Reflum oldugu icin baharat yasak 😊

Uzman Gamze Şanlı Ak bu yorumu beğendi

Benzer Yazılar

Oytun Dağlı
Oytun Dağlı
BTA Yiyecek&İçecek Hizmetleri - Chef
Çölyak Hastalığı Nedir? Glütensiz Yiyecekler Nelerdir?

Çölyak hastalığı nedir?

62B Görüntüleme
Kısık Ateş
Kısık Ateş
Moderatör
Porselen Demek Sağlık Demektir

Porselen nedir, özellikleri nelerdir?

20B Görüntüleme
İlkay Gök
İlkay Gök
Dr. Öğr. Üyesi - Okan Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı
Balıklardaki Civa Miktarı Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Hangi balıklar zararlıdır? Kimler risk altındadır?

105B Görüntüleme