add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Blog

Ömür Akkor, Macaristan'da Anadolu Mutfak Kültürünü Tanıttı

Yunus Emre Enstitüsü, yemek araştırmacısı ve seyyah Ömür Akkor önderliğinde Macaristan’da Anadolu mutfak kültürünü tanıttı.

Ömür Akkor, Macaristan'da Anadolu Mutfak Kültürünü Tanıttı
Paylaş

Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak adına kamu vakfı olarak 2009 yılında kurulmuş olan Yunus Emre Enstitüsü, Macaristan’da mutfak diplomasisi kapsamında Türk mutfağı etkinlikleri düzenledi. 

21- 23 Ocak tarihleri arasında Macaristan’da düzenlenen Türk mutfağı etkinlikleri yoğun ilgi gördü. Enstitü, Kısık Ateş'in değerli uzmanlarından biri olan yemek araştırmacısı ve seyyah Ömür Akkor’un katılımıyla Anadolu mutfak kültürünü Macaristan’ın iki büyük şehri Budapeşte ve Szeged’te yapılan etkinliklerle tanıttı. 

Anadolu mutfak kültürünü tanıtıldığı organizasyon, yemek araştırmacısı ve seyyah Ömür Akkor’un sunumu ve atölye çalışmalarından oluştu. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de ve ülkenin üçüncü büyük şehri Szeged’te 21-23 Ocak tarihleri arasında gerçekleşti.

Workshop’ların da düzenlendiği organizasyonda aynı zamanda Macar gastronomi severler için seminerler de düzenlendi. Seminerde aynı zamanda gastronomi meraklılarına Şanlıurfa’dan başlayan 13 bin yıllık buğdayın hikayesi anlatıldı. Göbeklitepe etrafında yetişen ilk buğdaydan ise ekmekler yapıldı.

Macaristan’ın Szeged şehrinde, 1938 yılından beri faaliyet gösteren Fehertoi Halaszcarda es Panzio restoranında gastronomi öğrencileri ile bir araya gelinerek hem Macar hem de Türk mutfağından eşsiz tatlar ile lezzet şöleni yaşatıldı. 

Kısık Ateş
Kısık AteşModerator

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Yazılar

Murat Aslan
Murat AslanBig Chefs Mutfak Koordinatörü
Benim İçin "Kısık Ateş" Nedir?

Gastronomik anlamda özellikle gençler için çok büyük bir nimet.. Kısık Ateş'te çok güzel pişeceksiniz :)

Hazer Amani
Hazer AmaniChef Partner
Ben Hazer Amani. Ben de Kısık Ateş'teyim

Türkiye'nin dört bir yanındaki lezzet duraklarını tanıtacak, sizlere öneriler sunacağız.

Oytun Dağlı
Oytun DağlıYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Geliştirme Demo Şefi
Makarna

Makarna

03 Ocak 2019

Makarna hakkında her şey.