Kısık Ateş
Duydunuz Mu?

Gıda Atıklarından ‘Yeni 1 Öğün Yemek’ Oldu!

Yaşar Üniversiteli Öğrenciler ‘Atıklar Çöpe Değil Tabağa’ dedi ve israfa dikkat için yarıştı!

Gıda Atıklarından ‘Yeni 1 Öğün Yemek’ Oldu!
Paylaş
  • 10B
  • 45
  • Kaydet

Gıda israfı ve gıda atıklarının değerlendirilmesi konusunda farkındalık yaratmak isteyen Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Kısık Ateş iş birliğinde ‘’Gıda Atıklarında Yeni 1 Öğün’’ adlı yarışma düzenledi. Etkinlikte öğrenciler tercih ettikleri gıdadan bir yemek yapıp çıkan atığını da ‘’sıfır atık’’ ilkesiyle tüketilebilir bir gıdaya dönüştürdü. Ortaya çıkan yemekler, belirlenen sosyal medya hesaplarında paylaşılarak binlerce kişiye ulaşıp farkındalık oluşturmak amaçlandı.

Kişi başı 93 kilogram yiyeceğin her yıl çöpe atıldığı Türkiye’de Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri gıda israfına dikkat çekmek için sıfır atıkla yemek yaptı.

Gıda Atıklarından Yeni 1 Öğün Yarışması, Yaşar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Kısık Ateş Platformu ortaklığında gerçekleştirildi. “Atık olarak görmeyin, nasıl değerlendirileceğini öğrenin” fikrinden yola çıkılarak öğrencilerin katılımına açık olarak dijital platformda düzenlenen yarışmaya 83 kişi katıldı. Katılımcılar, enginardan balığa seçtikleri farklı gıda ürünlerinden birer ana yemek yaparken çıkan gıda atıklarıyla da “sıfır atık” ilkesiyle farklı ürünler hazırladı. Yarışmada dereceye girenler, düzenlenen törenle ödüllendirildi. Törende konuşan Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, dünya üzerinde her yıl gıdaların yaklaşık olarak üçte birinin kaybedildiğini ya da israf edildiğini vurgulayarak, “Her dokuz kişiden birinin açlıkla karşı karşıya olduğu günümüzde, gıdaların çöpe gitmesi kabul edilemeyecek bir durum. Maalesef, birçoğumuz yiyebileceğimizden daha fazla gıda satın alarak bu israfa katkıda bulunmaktayız. Son yıllarda sıkça karşılaştığımız gıda israfı konusu, özellikle Covid-19 salgını nedeniyle küresel ölçekte üzerinde oldukça konuşulan önemli bir konu haline geldi. Gıda atıklarının değerlendirilmesinde bireysel çabalar, öngörülenden çok daha büyük bir etki yaratarak hem israfın engellenmesine hem de ekonomiye katkıda bulunmakta. Bu bağlamda, öğrencilerimiz arasında farkındalık yaratmayı amaçlayan bu yarışmayı düzenleyen ve katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ATIK OLARAK GÖRMEYİN

Dünya üzerindeki doğal kaynakların azalması, ekonomik ve çevresel zararlar göz önüne alındığında; gıda atıklarının etkin bir şekilde değerlendirilmesi günümüzde öne çıkan en önemli konulardan biri haline geldiğini belirten Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Doç. Dr. Seda Genç, “Kaynakların etkili kullanılması ve gıda atıklarının değerlendirilmesi yoluyla ürettiğimiz atığı azaltmamız ve doğayı korumamız mümkün. Aslında her türlü gıda atığının tüketilebilir gıdalara dönüşme potansiyeli var ve tüketicilerin bu konuda yapabilecekleri çok şey mevcut. Biz de bu yarışmayla ‘Atık olarak görmeyin, nasıl değerlendirileceğini öğrenin’ fikrinden yola çıkıp sıfır atık yaklaşımıyla gıdaların değerlendirilmesi bilincinin oluşturulmasını sağlamayı amaçladık. Bölümümüz, Kısık Ateş, Pınar ve Kütahya Porselen’in destekleriyle düzenlediğimiz bu yarışma ile mutfakta israfın önüne geçmek için, gençlerin fark yaratabileceğine inandık. Öğrencilerimiz, tercih edilen bir gıdadan yemeğin yapılması ve gıda atığının tüketilebilir bir gıdaya dönüştürülmesini gerçekleştirdi. Sosyal medya hesaplarında paylaşarak da binlerce kişiye ulaşıp toplumda farkındalık yaratmaya çalıştık” diye konuştu.

Dereceye giren ilk 5 öğrenci ve mansiyon ödülü kazanan öğrenciler ise çeşitli ödüller kazandı.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERİMİZ

‘Gıda Atıklarından Yeni 1 Öğün Yarışması’nda, Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencisi Setenay Yurttabir “Confit Granyöz” ve “Balık Bisque” isimli yemekleriyle birinci oldu.

Ersin Özgür Bulut “Yeşil Kabaklı Kek” ve “Kaşkarikas” isimli yemekleriyle ikinci oldu.

Ahsen Yağcı, Azim Umurtağ, Karya Yaraşır ve Richard Hakan Campany mansiyon ödülü kazanırken “Dana Kuşbaşılı Enginar Yemeği” ve “Enginar Yaprağı Dolması” isimli yemekleriyle Tolgacan Gürsoy beşinci, “Kereviz Kökü ve Turp Yatağında Karides” ve “Kereviz Saplı Patatesli Graten” isimli yemekleriyle Tuana Tarazan dördüncü, “Kremalı Mantarlı Pazı ve Patates Püresi Yatağında Dana Lokum” ve “Kremalı Mantarlı Pazı Kavurma” isimli yemekleriyle Melissa Işık üçüncü, “Yeşil Kabaklı Kek” ve “Kaşkarikas” isimli yemekleriyle Ersin Özgür Bulut ikinci, “Confit Granyöz” ve “Balık Bisque” isimli yemekleriyle Setenay Yurttabir ise birinci oldu.

Dereceye giren öğrencileri gönülden tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz...

Kısık Ateş
Kısık Ateş
Moderatör

Yorumlar (2)

Gonca Sepil
· 25.06.2021

Başarıları daim olsun 👏👏👏🧿

Uzman Kısık Ateş bu yorumu beğendi
Kısık Ateş
· 27.06.2021

Teşekkürler 👍👍😊

Benzer Etkinlikler

Ankara Coffee Festival 2017

Ankara Coffee Festival, keyifli anılar ile geride kaldı.

9B Görüntüleme
İzmir Coffee Festival 2017

Yaklaşık 30.000 ziyaretçinin yoğun ilgi gösterdiği İzmir Coffee Festival'i keyifli anılar ile geride bıraktık.

9B Görüntüleme
Cheftalks Geliyor...

Cheftalks Geliyor...

18 Kasım 2017

Cheftalks gastronomiye dair her şeyi ele alıyor...

10B Görüntüleme