add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Trabzon Ortahisar

Kalkanoğlu Pilavcısı-Trabzon

Trabzon yeşilliğiyle, içinde yaşamış olduğu esprili ve kıvrak zekalı insanıyla kendine hayran bırakan şehirlerimizden biridir.

Kalkanoğlu Pilavcısı-Trabzon
Paylaş

Trabzon yeşilliğiyle, içinde yaşamış olduğu esprili ve kıvrak zekalı insanıyla kendine hayran bırakan şehirlerimizden biridir. Bizde bu güzel şehri gezelim ve içinde barındırdığı güzel lezzetleri keşfedelim dedik, iyi ki de demişiz. Karşımıza nefis lezzetiyle Kalkanoğlu Pilavcısı çıktı.

O nefis pilavını ve hoşafını içmeden önce, mekana girerken kapıdaki anlatılan hikayeyi size aynı şekilde aktarmak istiyoruz. Eminiz ki sizin de hoşunuza gidecek ve okuduktan sonra bu tarihi yere gidip hemen yemek isteyeceksiniz;
1853’de Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Osmanlı ordusu Trabzon limanı vasıtası ile Trabzon’da toplanır ve bu arada Kars, Ardahan, Ağrı, Batum ve Kafkasya’daki cephelere buradan ihtiyaç maddeleri ve erzak dağıtımı yapıldı.
Osmanlının bir çok probleminin olduğu bu dönemde ordunun en çok sıkıntısını çektiği şeyler yiyecek ve giyecek idi. Yiyecek olarak askere her gün ancak PİLAV-HOŞAF ve Ekmek verilebiliyordu. Bu durumu gören o zaman ki Trabzon Valisi Osman Efendi Padişah’tan çok iyi bir pilavcı başı ister. Padişah daha evvel tanıdığı ve pilavını çok sevdiği Çarşıbaşı İlçesine bağlı Kadıköy’de ikamet eden Kalkanoğlu lakaplı SÜLEYMAN AĞA’dan Trabzon’a gelmesini ister. Zaten Türk sofrasında pilavın vazgeçilmez bir yeri vardır.

Bundan sonra Trabzon’da toplanan ve cepheye giden askere devamlı pilav yapan Kalkanoğlu lakaplı SÜLEYMAN AĞA’nın pilavını çok beğenen Vali Osman Bey’in bu pilavdan ümmetimde yemeli demesi üzerine pazarkapı mevkiinde halka pilav dağıtmak için bir aş evi açılır. Halka bedava pilav-hoşaf dağıtıldı.
Vali bir gün aşevini ziyaret eder ve dağıtım sisteminden rahatsız olur. SÜLEYMAN AĞA’ya dönerek ‘ Süleyman Ağa pilavın böyle dağıtılması adil değil o nedenle pilavı eşit miktarda vermek için terazi ile tartarak verin’ diye emir verir.
O günden bugüne terazi ile tartılarak verilen pilav 1854 Kırım Harbinin sona ermesinden sonra Süleyman Ağa halkın baskını ile aynı mevkide KALKANOĞLU PİLAVI adı altında yine profesyonel olarak pilav yapmaya devam etmiştir. Nesiller boyu hayatiyetini devam ettirerek sadece PİLAV ve HOŞAF satışı yapan KALKANOĞLU pilavı lokantasında 1856 yılında beri aynı mevkide satış yapılmaktadır.
DEDELERİMİZDEN BİZLERE İNTİKAL EDEN BİLGİ BUDUR.
Trabzon’a yolunuz düşerse ‘mutlaka gidilmesi gerek’ listenize ekleyip bu lezzetli yemekleri tadabilirsiniz.

Giderseniz eğer şimdiden afiyet olsun :)

Adres: Pazarkapı Mahallesi, Tophane Cami Sk. No:3, 61200 Merkez/Ortahisar/Trabzon

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Lezzet Durakları

Rüştü'nün Fırını-Trabzon
Trabzon - Trabzon Merkez

Rüştü'nün Fırını-Trabzon

08 Mart 2018

Rüştü’nün Fırını, 1920’den beri bir çok savaşlara tanıklık etmiş hatta karneyle satışların bile yapıldığı hala günümüzde var olan eşsiz yerlerden biridir.

Fasulyeli-Bursa
Bursa - Nilüfer

Fasulyeli-Bursa

11 Mart 2018

FA2012 Kasım ayından beri var olan, sadece sekiz masayla başlayıp şuan doksan masaya ulaşan bir esnaf lokantasıdır.

Urlalı Hasan Usta-İzmir
İzmir - Konak

Urlalı Hasan Usta-İzmir

10 Nisan 2018

Öğle saatlerinde burnunuza güzel yemek kokuları geliyorsa, gördüğünüz yer mütevazı bir yerse, içindeki ustalar büyük bir özenle yemeklerini yapıyorsa bir de üstüne burada şık giyimli iş insanını görüyorsanız bilin ki iyi bir esnaf lokantasındasınız.