Şef Usulü

Pilav Pişirme Yöntemi ile Enginarlı Pilav Nasıl Yapılır?

Tam kıvamında zeytinyağlı enginarlı pilav tarifi, nasıl yapılır? Enginarlı pilav pişirme teknikleri ve püf noktaları nelerdir?

Pilav Pişirme Yöntemi ile Enginarlı Pilav Nasıl Yapılır?
Paylaş

İzmir’in genellikle Karaburun, Mordoğan, Urla ilçelerinde yetişen enginar, İzmir mutfağında en çok çeşidi yapılan sebzelerden biridir. Tam mevsiminde iken bugün sizlere Ege usulü Enginarlı Pilav nasıl pişirilir ve pişirme tekniklerinde nelere dikkat edilir bunlardan bahsetmek isteriz.

Türk mutfağında törensel yemeklerden gündelik sofralara kadar güncelliğini koruyan pilav, her dönem sofraların vazgeçilmez yemeği olmuştur. Pilavın tüm Uzakdoğu ve Ortadoğu’da olduğu gibi Osmanlı yemek kültüründe, özellikle de saray mutfağında büyük önemi vardır.

Az malzemeyle hazırlandığı için basit bir yemek gibi görünse de tane tane dökülen, tam kıvamında mis gibi pilavlar yapmak gerçek bir ustalık ister. Bu ustalığa bir de Ege’nin en özel sebzelerinden enginar eklenince kıvam ve tat ayarını tutturmak marifet ister 😊

Tarifimize başlamadan önce enginarın birkaç yararından da söz etmek isteriz. İzmir’in yöresel lezzetleri arasında yer alan enginar, antioksidan, vitamin ve mineral açısından zengin olmasından dolayı dolaşım ve sindirim sistemine yardımcı olur…

Şimdi gelelim, karaciğer dostu enginar sebzesinin pilavla olan muhteşem buluşmasına...

Tam kıvamında zeytinyağlı enginarlı pilav tarifi, nasıl yapılır? Enginarlı pilav pişirme teknikleri ve püf noktaları nelerdir?

Hepsi ve daha fazlası için videomuza bir tıkla ulaşabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör

Yorumlar (4)

Ümmühan Chef
03.07.2021

Benim tariflerim ne zaman yayınlanacak acaba?

Ümmühan Chef
04.07.2021

Cevappppppp yazarmisiniz

Ümmühan Chef
04.07.2021

Lütfenn ben bekliyorum ama maalesef daha yayınlanmadı

Kısık Ateş
05.07.2021

Merhaba, bunun için belli başlı kriterlerimiz bulunmaktadır. 1. Paylaşılan tarifin adı mutlaka başlık olarak yazılmalı ve alt açıklama metni girilmelidir. 2. Paylaşılacak olan tarifin malzeme listesi ayrıntılı ölçü birimleri şeklinde yazılmalıdır. Bardak/kaşık ölçüsü olarak verilmemelidir. kg, g, mg, l, ml, adet, baş, diş, demet, tutam, damla (TDK kullanım şartı bu şekildedir.) 3.Tüm tarif aşamaları doğru akışta adım adım olmalı ve malzemeler ile tarif akışı birbirini tutmalıdır. 4.Tarifin tabaklanmış hali, ışık olan bir masada 2-3 açıdan yatay olarak çekilmelidir. Bu kriterlere uyan tarifler, şeflerimiz tarafından onaylandıktan sonra ana akışta paylaşılabiliyor. Sevgiler.

Kısık Ateş
Yorum Yaz
0 / 1000

Benzer Şef Usulü Pratik Bilgiler

Erkan Kıyıcıoğlu
Erkan KıyıcıoğluYiyecek ve İçecek Hizmetleri Öğretmeni
Yemek Pişirme Teknikleri - 101

Malzemeye saygı ve teknikte mükemmellik, yemek kalitesini en üst seviyelere taşır. Peki bu nasıl yapılır?

184B
Oytun Dağlı
Oytun DağlıUzay Pastanesi Mutfak Koordinatörü
Et Marinasyonu

Et Marinasyonu

08 Nisan 2018

Etin marine edilmesi yani etin yumuşatılması kültürler arası farklı uygulanan bir et hazırlama yöntemidir. Daha fazlası için tıklayın!

12B
Oytun Dağlı
Oytun DağlıUzay Pastanesi Mutfak Koordinatörü
Yemek Menünüzü En İyi Şekilde Nasıl Hazırlarsınız?

Bir menü hazırlamanın ince detayları!

9B