add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upbookmark-filledbookmarkcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcoffeecomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Blog

Young Turks

Genç Türk'lerin benim için önemi!

Young Turks
Paylaş

Osmanlı döneminin sonlarında ortaya çıkarak birçok şeyi değiştirmek isteyip birçok şeye akım vermek ve yön vermek ile övünen bir gruptu.

12.000 yıllık bir kültürün torunları olarak yeni nesillere de bunun aktarıcısı olmamız gerektiğini düşünüyorum... Biz istersek çok daha güzel işler yapabiliriz ve insanlara daha güzel feyz olabiliriz.

Ayrıca Türk mutfağındaki yeri de oldukça büyük... Tamamı için YouTube kanalımıza abone olun ve bizleri yakından takip edin!

Unutmamalıyız ki, istersek Genç Türklerin yeni bir akımı olabiliriz!

Ali Ronay
Ali RonayExecutive Chef

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Yazılar

Eyüp Kemal Sevinç
Eyüp Kemal SevinçEKS Mutfak - Kurucu Şefi
Mutfağın Doğuşu: Göbeklitepe

Göbeklitepe'nin hikayesi.

Osmanlı Saray Mutfağı

Aşçılar, padişah erkanının hoşuna gidebilecek yemekleri üretebilmek için birbirleriyle yarış ederek Türk mutfağının zenginleşmesine katkıda bulunmuşlardır.

Siyez Bulguru Tarihçesi ve Yapılışı

Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan bir buğday çeşididir.