add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upbookmark-filledbookmarkcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcoffeecomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Iğdır Iğdır Merkez

İranlılar Saray Lokantası - Iğdır

64 yıllık bir işletme.

İranlılar Saray Lokantası - Iğdır
Paylaş

Doğu Anadolu’nun en eski lokantalarından biri, tam 64 yıllık, evet evet yanlış duymadınız yarım asırı geçmiş çoktan. Aile Tebriz'den Iğdır'a yerleştiğinde bu işe başlamış. Şimdilerdeyse dedelerinden el alan üçüncü kuşak iş başında.

Sabah çorba servisine başlayan dükkan gece yarısına kadar açık. Lakin sabah gittiyseniz çorba değil, mutlaka bozbaş yemenizi tavsiye ederim. 

Bozbaş aynı zamanda Kars'lıların piti dediği hem Azeri, hem İran hem de bizim kültürümüzde yeri olan bir yemek. Uzun süre alüminyumkupalarda pişen et, safran ve nohut bir tokmak, soğan ve tandır ekmeği ile masanıza geliyor. İsterseniz kupanın içinde et ve nohutu ezip daha sonra da ekmeğe soğanla dürüm ekerek yiyorsunuz. Dilerseniz de ekmeği tabağa parça parça doğrayıp yemeği üzerine döküp beraberce yiyorsunuz.

Adres: Söğütlü Mahallesi, No:, İrfan Cd. No:13, 76000 Iğdır Merkez/Iğdır

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Lezzet Durakları

Kalkanoğlu Pilavcısı - Trabzon
Trabzon - Ortahisar

Kalkanoğlu Pilavcısı - Trabzon

22 Şubat 2018

Trabzon yeşilliğiyle, içinde yaşamış olduğu esprili ve kıvrak zekalı insanıyla kendine hayran bırakan şehirlerimizden biridir.

Fasulyeli - Bursa
Bursa - Nilüfer

Fasulyeli - Bursa

11 Mart 2018

Sadece sekiz masayla başlayıp şuan doksan masaya ulaşan bir esnaf lokantasıdır.

Urlalı Hasan Usta - İzmir
İzmir - Konak

Urlalı Hasan Usta - İzmir

10 Nisan 2018

Öğle saatlerinde burnunuza güzel yemek kokuları geliyorsa, gördüğünüz yer mütevazı bir yerse, içindeki ustalar büyük bir özenle yemeklerini yapıyorsa bir de üstüne burada şık giyimli iş insanını görüyorsanız bilin ki iyi bir esnaf lokantasındasınız.