add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Iğdır Iğdır Merkez

İranlılar Saray Lokantası - Iğdır

64 yıllık bir işletme.

İranlılar Saray Lokantası - Iğdır
Paylaş

Doğu Anadolu’nun en eski lokantalarından biri, tam 64 yıllık, evet evet yanlış duymadınız yarım asırı geçmiş çoktan. Aile Tebriz’den Iğdır’a yerleştiğinde bu işe başlamış. Şimdilerdeyse dedelerinden el alan 3. kuşak iş başında. Sabah çorba servisine başlayan dükkân gece yarısına kadar açık. Lakin sabah gittiyseniz çorba değil, mutlaka bozbaş yemenizi tavsiye ederim. 

Bozbaş aynı zamanda Kars'lıların piti dediği hem Azeri, hem İran hem de bizim kültürümüzde yeri olan bir yemek. Uzun süre alüminyumkupalarda pişen et, safran ve nohut bir tokmak, soğan ve tandır ekmeği ile masanıza geliyor. İsterseniz kupanın içinde et ve nohutu ezip daha sonra da ekmeğe soğanla dürüm ekerek yiyorsunuz. Dilerseniz de ekmeği tabağa parça parça doğrayıp yemeği üzerine döküp beraberce yiyorsunuz.

Adres: Söğütlü Mahallesi, No:, İrfan Cd. No:13, 76000 Iğdır Merkez/Iğdır

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Lezzet Durakları

Tavacı Refik - Bursa
Bursa - Karacabey

Tavacı Refik - Bursa

14 Ağustos 2018

Son 3 yemek yeme hakkım olsa biri mutlaka Tavacı Refik usta olurdu...

Şehir Kebapçısı - Ankara
Ankara - Çankaya

Şehir Kebapçısı - Ankara

04 Ekim 2018

Şehir Kebapçısı Ankara’nın resmi kebapçısı olacak gibi...

Yusuf Usta - Mardin
Mardin - Artuklu

Yusuf Usta - Mardin

09 Ekim 2018

Yediğim en iyi kıyma kebabı.