add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Iğdır Iğdır Merkez

İranlılar Saray Lokantası - Iğdır

64 yıllık bir işletme.

İranlılar Saray Lokantası - Iğdır
Paylaş

Doğu Anadolu’nun en eski lokantalarından biri. Tam 64 yıldır bu lokanta işletiliyor. Aile Tebriz’den Iğdır’a yerleştiğinde bu işe başlamış şimdilerdeyse dedelerinden ele alan 3. Kuşak iş başında. Sabah çorba servisi ile başlayan dükkan gece yarısına kadar açık.

Lakin sabah gittiyseniz çorba değil bozbaş yemenizi mutlaka tavsiye ederim. Bozbaş aynı zamanda Kars'lıların piti dediği hem Azeri, hem İran hem de bizim kültürümüzde yeri olan bir yemek. Uzun süre alüminyumkupalarda pişen et, safran ve nohut bir tokmak, soğan ve tandır ekmeği ile masanıza geliyor. İsterseniz kupanın içinde et ve nohutu ezip daha sonra da ekmeğe soğanla dürüm ekerek yiyorsunuz. Dilerseniz de ekmeği tabağa parça parça doğrayıp yemeği üzerine döküp beraberce yiyorsunuz.

Adres: Söğütlü Mahallesi, No:, İrfan Cd. No:13, 76000 Iğdır Merkez/Iğdır

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Lezzet Durakları

Bağdat Pöç Tandır - Kayseri
Kayseri - Melikgazi

Bağdat Pöç Tandır - Kayseri

10 Ekim 2018

Yemekte en sevdiğim stil; en basitten en inanılmaz lezzeti çıkarmak... Burası da tam öyle. Özellikle çorba diye getirdikleri haşlanmış pöçün suyu için ölmeden evvel mutlaka için diye not düşeyim.

Kardeşler İşkembe Salonu - Yalova
Yalova - Yalova Merkez

Kardeşler İşkembe Salonu - Yalova

18 Ocak 2019

Sakatat yemeği sevenler için nokta atışı bir yer.

Arkadaşlar Ciğer ve Kebap Salonu - Tarsus

Mersin efsanelerinden biri 'Arkadaşlar'