Blog

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve nedir? Filtre kahve faydaları nelerdir? Filtre kahve nasıl hazırlanır? Filtre kahve zayıflatır mı? Filtre kahve ile normal kahve arasındaki fark nedir?

Filtre Kahve Nedir?
Paylaş
  • 3B
  • 6
  • Kaydet

Günümüzde sevilerek tüketilen kahve türlerinden bir tanesi olan filtre kahve lezzetinin yanı faydaları, pratik hazırlanıyor oluşu ve enerji vermesi sebebiyle kahveseverler tarafından çokça tercih edilmektedir. Filtre kahve nedir? Filtre kahve faydaları nelerdir? Filtre kahve nasıl hazırlanır? Filtre kahve zayıflatır mı? Filtre kahve ile normal kahve arasındaki fark nedir?

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak su ile demlenmesi sonucu elde edilen bir kahve türüdür. İyi bir demleme için kahve çekirdeğinin kavrulma derecesi ve öğütme son derece önemlidir. Demlenen kahve kağıt veya metal bir filtreyle süzülür ve servis edilir.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahvenizi kahve makinesinde ya da french press kullanarak hazırlayabileceğiniz gibi aynı zamanda makine olmadan da kolaylıkla yapabilirsiniz.

Filtre kahve makinesinde kahve demlemek için; filtre kağıdı, filtre, öğütülmüş kahve ve suya ihtiyacınız vardır. Makinenin su haznesine oda sıcaklığındaki suyu konur ve filtre kağıdını makinenin filtresine yerleştirilir. Filtre kağıdının içine kahveyi koyun ve makinenizi çalıştırın.

Bir diğer yöntem ise french press ile filtre kahve hazırlamaktır. French press sıcak suyla yıkanır ve içine ortalama 12-15 gram kadar kahveden ilave edilir. Kahvenin üzerine sıcak suyun ilk olarak yarısını eklenir ve bir tahta kaşık ile karıştırılır. Üzerine kalan su eklenerek french press'in kapağı kapatılarak demlenmeye bırakılır. 4-5 dakika demlendikten sonra french press'in butonu aşağıya itilerek presslenir ve bu şekilde filtre kahve içmeye hazır hale gelir.

Filtre Kahve Faydaları Nelerdir?

Filtre kahve günün her saatinde günün yorgunluğunu atarak enerji toplamak için sıklıkla tercih edilen bir içecektir. Filtre kahvenin sağlığa faydaları nelerdir gelin beraber bir göz atalım.

Enerji seviyesini yükseltir

Kahve, içeriğinde merkez sinir sisteminin bir uyarıcısı olan kafein bulunmaktadır. Yorgunlukla savaşma ve enerji seviyesini arttırma gücünden dolayı çokça tercih edilmektedir.

Diyabet riskini azaltır

Düzenli filtre kahve tüketimi, tip 2 diyabet gelişme riskini azaltabilmektedir. Bunun sebebi, kahvenin kan şekerini düzenlemek için insülin üretmekten sorumlu olan pankreasta bulunan beta hücrelerinin işlevini korumasıdır.

Beyin sağlığını destekler

Filtre kahve tüketimi bunama ve bilişsel gerileme riskini azaltır. Öyle ki kahvenin Alzheimer ve Parkinson hastalığına karşı koruma oluşturmada destek olduğu söylenmektedir.

Filtre Kahve Zayıflatır Mı?

Günde 3-4 fincan filtre kahve tüketimi vücuttaki yağın azalmasını sağlar ve bağırsak sağlığına destekte bulunarak kilo yönetimini kolaylaştırır. Bununla birlikte kahve gün içinde yapacağınız egzersizin performansını ve dayanıklılığı arttırır. Filtre kahvede bulunan zengin antioksidanlar, metabolizmaya ihtiyaç duyduğu desteği vererek kilo vermeye yardımcı olur.

Filtre Kahve Ölçüsü Ne Kadar Olmalıdır?

Orta sertlikte bir filtre kahve için, 7 gram kahve ve yaklaşık 125 ml su kullanılır. Daha sert kahve içimi tercih ediyorsanız kahve ölçüsü her fincan için 8 grama çıkarılabilir.

Filtre Kahve ile Normal Kahve Arasındaki Fark Nedir?

Nitelikli Türk Kahvesi Evde Nasıl Demlenir? Türk kahvesi ile filtre kahve arasındaki temel fark, kahve çekirdeklerinin öğütülme şeklidir. Türk kahvesi için kahve çekirdekleri çok ince bir şekilde öğütülürken, filtre kahve için daha iri öğütülmüş çekirdekler kullanılır.

Kısık Ateş
Kısık Ateş
Moderatör

Yorumlar (3)

Benzer Yazılar

Aç Gezenler
Aç Gezenler
AG Creative
Siyez Bulguru Tarihçesi ve Yapılışı

Geçmişi 10.000 yıl öncesine dayanan Siyez Bulguru...

23B Görüntüleme
Eyüp Kemal Sevinç
Eyüp Kemal Sevinç
EKS Mutfak - Kurucu Şefi
Balık & Deniz Ürünleri Ve Anadolu'da Kış Hazırlıkları

İyi malzeme ve iyi bir şef ile lezzetli yemek kaçınılmaz oluyor.

15B Görüntüleme
Cheesecake Nedir ve Nereden Gelmiştir?

Cheesecake, krema veya sürülebilir kıvamdaki peynirlerden yapılan bir tür tatlıdır. Soğuk ve sıcak cheesecake arasındaki farklar nelerdir?

29B Görüntüleme