Blog

Kariyer Seçiminde Kritik Soru: Restoran mı? Otel mi?

Kariyerime nerede devam etmeliyim?

Kariyer Seçiminde Kritik Soru: Restoran mı? Otel mi?
Paylaş

Okulundan mezun olmuş ya da mezun olacak genç aşçı adaylarının kafasını meşgul eden soruların başında “Kariyerime nerede devam etmeliyim?” sorusu gelmektedir:

Genç aşçılar, stajlarının çoğunu okul vasıtasıyla 5 yıldızlı otellerde yaptıkları için kariyerlerine de genellikle otel aşçılığı yaparak devam ederler. Otellerin belli programlar dahilinde çalışmasından dolayı çoğu zaman düzenli görünen çalışma koşulları bir süre sonra çalışan için dezavantaja dönüşebilir. Otel mutfağında yapılacak olan işler, davet günleri, kişi sayıları, kaç kişinin kahvaltı alacağı %90 oranında bellidir ve bu bilgi sizin yaklaşık olarak 3 ay önden gitmenizi sağlar. Bu durum mutfak çalışanları için avantaj gibi görünmekle beraber diğer taraftan da dezavantaj olarak karşımıza çıkar.

Neden dezavantaj? Şöyle ki; bir süre sonra yapılan iş rutinleşmeye başlar, belli bir zaman sonra da yaratıcılığınızı engeller. Çünkü uyulması gereken reçeteler, standartlar vardır. Bu bir bakıma iyi görünse de üretmiş olduğunuz ürünlerin eksik yönlerini keşfetmenize olanak sağlamaz. A la carte servis yapan restoranlarda ise ağır iş yükü ve uzun mesai saatleri altında, dar ve basık mutfaklarda hizmet vermek zorunda kalmak gibi daha birçok şey sıralayabiliriz.

Fakat restoran servisinde çalışmak aslında tam bir körebe oyunu gibidir. 300 kişilik oturum düzeni olan bir işletmede hem servis hem mutfak rezervasyon sayısı dışında kaç kişiye hizmet edeceğini bilemezsiniz. Ön hazırlık tamamen mutfak şefinin ve yardımcısının öngörüsüne göre yapılır. Servis çok hızlı ilerler. Aynı anda farklı farklı siparişleri hazırlamak zorundasınızdır. Çok yorucu olmasına karşın mesleki gelişim açısından çok farklı beceriler katabilir bu tür servisler. Tabi dayanabilene.

Peki sadece birini mi seçmeliyiz? Kariyeriniz açısından kesinlikle hayır! Her iki tecrübeyi edinmek sizi güçlendirir ve geliştirir. Bu sayede bir süre sonra işin sizi değil, sizin işi seçme kabiliyetiniz oluşur.

Oytun Dağlı
Oytun DağlıUzay Pastanesi Mutfak Koordinatörü

Yorumlar (1)

Alp ErenŞENTÜRK

Güzel ama kısa olmuş şefim. Yazınızın devamını bekliyoruz. Tecrübelerinize dayanarak biraz daha bilgi verici ve iç açıcı olabilirsiniz.

Oytun Dağlı
Yorum Yaz
0 / 1000

Benzer Yazılar

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
5 TL’nin Altında Yiyebileceğiniz En İyi 5 Yemek

Sürekli yemek yemek için seyahat ediyorum hem de hiç durmadan…

15B
Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
Anadolu’nun En İyi Lokantaları

Hafızalarınıza yer edecek önemli lokantalar.

14B
Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
New York’ta Alışveriş = Para

New York İsviçre’den sonra gördüğüm en pahalı yer!!!

3B