Blog

Melemen mi, Menemen mi? Sizce...?

Türk mutfağının kendine has ürünlerinden ‘Menemen’i sizler nasıl biliyor ve seviyorsunuz?

Melemen mi, Menemen mi? Sizce...?
Paylaş

Tüm dünyaya namını duyurmuş menemeni bilmeyen, duymayan yoktur herhalde ve Türkiye'nin her yerinde bilinen bu yemek hakkındaki düşüncelerinizi merak ettik ve sizlere de sormak istedik...

Türk muftağının kendine has ürünlerinden menemeni, kimileri menemen, kimileri de melemen diye ifade ediyor. Peki hiç düşündünüz mü doğrusu melemen mi menemen mi?

İkinci büyük tartışma konusu da menemen, sadece biber ve domates ile yapıldığından, menemenin hası bence budur diyen de var, ben menemeni soğansız yiyemem, soğansız menemen mi olur, o lezzeti veren soğanıdır diyen de... En büyük gastronomik problemimize hemen burada noktayı koymaya hazır mısınız?

Peki ''Menemen'' sözünün kaynağı nedir? Yumurta, domates, yeşil biber ve bazen de soğan ile yapılan yemeğe bu isim niçin verilmiştir? Kelimenin aslı hakikaten ''menemen'' mi yoksa halk dilindeki şekli ile ''melemen'' midir, bir diğer kelime zamanla değişip bu hali mi almıştır yahut Türkçe'ye bir başka dilden mi geçmiştir?

Araştırmalara göre, bir dil profesörünün 2004 yılında yapılan Uluslararası Dil Kurultayı'na verdiği ''Bir Yemeğin Türkçemizdeki Hikayesi: Menemen'' başlıklı tebliğinde kelimenin 18. yüzyıldaki bir elyazmasında ''melemen'' şeklinde geçtiği söyleniyordu ama kaynak verilmemişti, yani yazmanın ismi ve nerede olduğu meçhuldü. Daha sonra, 19. yüzyıldan kalma yemek destanlarında da yine ''melemen'' diye yazıldığı ifade edilmişti fakat muamma devam ediyordu; destanların referansları da gösterilmemişti. Neticede, ''menemen'' kelimesinin kaynağı tebliğde maalesef tatmin edici olmayan ve mevzudan gittikçe uzaklaşmış tahminlerden ibaret kalıyordu. 

Menemen sözünün kaynağı ise; herkesin tercihine göre Menemen, yumurta, biber, domates ve isteğe bağlı olarak soğan kullanılarak yapılan bir Türk yemeğidir. İlk kez mübadele ile İzmir'in Menemen ilçesine gelen Girit Türkleri tarafından yapılmış olup adını ilçeden almaktadır ve Türk Dil Kurumuna göre doğru yazımı ''Menemen'' şeklinde olmuştur. 

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Türk muftağının kendine has ürünlerinden Menemen'i nasıl biliyor ve seviyorsunuz?

Kısık Ateş
Kısık AteşModeratör

Yorumlar (1)

aylin sultan
18.06.2019

Menemen

Kısık Ateş
Yorum Yaz
0 / 1000

Benzer Yazılar

Eyüp Kemal Sevinç
Eyüp Kemal SevinçEKS Mutfak - Kurucu Şefi
Mutfağın Doğuşu: Göbeklitepe

Göbeklitepe’nin hikayesi.

Aç Gezenler
Aç GezenlerAG Creative
Osmanlı Saray Mutfağı

Aşçılar, padişah erkanının hoşuna gidebilecek yemekleri üretebilmek için birbirleriyle yarış ederek Türk mutfağının zenginleşmesine katkıda bulunmuşlardır.

Aç Gezenler
Aç GezenlerAG Creative
Siyez Bulguru Tarihçesi ve Yapılışı

Geçmişi 10.000 yıl öncesine dayanan bir buğday çeşididir.