add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upbookmark-filledbookmarkcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcoffeecomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Blog

Sorbe ve Dondurma Arasındaki Farklar Nelerdir?

İlk anda dondurma gibi algılansa da onu dondurmadan ayıran birçok özelliğe sahiptir. Sorbenin geçmişi de dondurmadan daha eskilere dayanır. Dondurmanın da en önemli özelliği içerisinde süt ve yumurta oluşudur.

Sorbe ve Dondurma Arasındaki Farklar Nelerdir?
Paylaş

Sorbe kelimesi İtalyanca ‘’Sorbetto’’ kelimesinden gelmektedir. Sorbetto, Türkçe’ de ‘’şerbet’’ Arapça ‘’şarap’’tan gelir. İlk kez Çinlilerin keşfettiği sorbe, sıcak yaz günlerinin ideal serinletici lezzetidir.

İlk anda dondurma gibi algılansa da onu dondurmadan ayıran birçok özelliğe sahiptir.

Sorbenin geçmişi de dondurmadan daha eskilere dayanır. Sorbe yumurta ve süt olmadan, sadece meyve suyu ve meyve püresiyle yapılan soğuk tatlıların adıdır. Sorbenin meyve ,bal ve kardan yapıldığı ve yemek sonrası tatlı yerine yenildiği görülür.

Dondurmanın da en önemli özelliği içerisinde süt ve yumurta oluşudur.

Hatta bazı tariflerde süt reçeli kullanılır. Araplarla yoğun ilişki içinde olan İtalyanlar aracılığı ile de tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Ana malzemesini meyve suyu ve meyve püresi oluşturur. Bu ana malzemeye şeker ve suyla hazırlanan bir şurup eklenir. Bu nedenle sorbeler dondurmaya oranla daha gevşek bir yapıda olup, buzlu kristalize bir dokudadır. Bu arada sorbe çok çabuk eriyeceğinden servis esnasında buzdolabından çıkarmanızı öneririm. Hatta servis edeceğiniz kaplarda buzlukta birkaç dakika bekletirseniz erime süresini geciktirmiş olursunuz.

Elif Çıtak
Elif ÇıtakYaşar Birleşik Pazarlama-Eğitim Şefi

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Yazılar

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
5 TL’nin Altında Yiyebileceğiniz En İyi 5 Yemek

Sürekli yemek yemek için seyahat ediyorum hem de hiç durmadan…

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
Afrika'ya Giriş - Yahut Zanzibar

Bir Afrikalı'nın altınlarını çalabilirisin, toprağını alabilirsin, onu satabilirsin lakin mutluluğunu, gülümsemesini, samimiyetini alamazsın!

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
Anadolu'nun En İyi Lokantaları

Hafızalarınıza yer edecek önemli lokantalar.