Kısık Ateş
Blog

Şubat Ayında Hangi Balıklar Yenir?

Hangi mevsimde hangi balık yenir? Şubat ayında sofralarımızı zenginleştiren birbirinden lezzetli balık çeşitleri bulunmaktadır. Şubat ayının öne çıkan balıkları nelerdir? İşte Şubat'ta lezzetli olan balık türleri...

Şubat Ayında Hangi Balıklar Yenir?
Paylaş
  • 15B
  • 10
  • Kaydet

Şubat Ayı Balıkları

Şubat ayı, deniz ürünleri severler için birbirinden lezzetli balıkların sofralara renk kattığı bir dönemdir. Bu ay, ülkemizin zengin denizlerinde bulunan dülger, mezgit, kalkan, kefal, hamsi, istavrit, gümüş ve tekir gibi birçok çeşitli balığı içerir. İşte, bu özel aylarda tüketilebilecek bazı nefis balıklar ve onları mükemmel kılan özellikler:

Dülger, Mezgit, Kalkan: Bu balıkların ortak noktası, yasal avlanabilir asgari boy ölçüsünün 40 cm olmasıdır. Ülkemizin tüm denizlerinde görülen dülger, mezgit ve kalkan, özellikle şubat ayında sofralarımıza lezzet katmaya adaydır. Kalkan, deniz zemininde yaşayan bir dip balığıdır ve buğulama ile yapıldığında en iyi lezzeti sunar.

Kefal, Hamsi, İstavrit, Gümüş: Bu grup, Bakanlıktan izin alınması şartıyla avlanabilen balıkları içerir. Marmara Denizi, Akdeniz ve Karadeniz gibi denizlerimizde sıkça görülen bu balıklar, özellikle tavalarıyla ünlüdür. İzin alarak tüketildiklerinde sofralarınıza eşsiz bir lezzet getirebilirler.

Tekir: Yasal avlanabilir asgari boy ölçüsü 11 cm olan tekir, denizlerimizde ortalama 15 cm'yi geçmez. Balıkçılarımızın "Çuka" olarak adlandırdığı bu balık, tava, ızgara, balık çorbası ve buğulama olarak çeşitli şekillerde tüketilebilir.

Şubat ayında sofralarınıza bu sağlıklı ve lezzetli balıkları ekleyerek, kış aylarında da besleyici bir beslenme sürdürebilirsiniz. Yasal avlanma kurallarına dikkat ederek, bu balıkları taze ve güvenilir kaynaklardan temin edebilir, özel tariflerle sofralarınıza enfes bir lezzet katabilirsiniz. Şubat ayında deniz ürünleriyle dopdolu bir sofra sizleri bekliyor! Afiyet olsun!

Kısık Ateş
Kısık Ateş
Moderatör

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Benzer Yazılar

Aç Gezenler
Aç Gezenler
AG Creative
Siyez Bulguru Tarihçesi ve Yapılışı

Geçmişi 10.000 yıl öncesine dayanan Siyez Bulguru...

23B Görüntüleme
Eyüp Kemal Sevinç
Eyüp Kemal Sevinç
EKS Mutfak - Kurucu Şefi
Balık & Deniz Ürünleri Ve Anadolu'da Kış Hazırlıkları

İyi malzeme ve iyi bir şef ile lezzetli yemek kaçınılmaz oluyor.

15B Görüntüleme
Cheesecake Nedir ve Nereden Gelmiştir?

Cheesecake, krema veya sürülebilir kıvamdaki peynirlerden yapılan bir tür tatlıdır. Soğuk ve sıcak cheesecake arasındaki farklar nelerdir?

30B Görüntüleme