add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upcancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcomment-question-outlinecomment-write-outlinecookieediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-atesloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpicturequestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Blog

Yumurta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yumurtanın faydalarını sizler için araştırdık.

Yumurta Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Paylaş

Yumurtanın faydalarını, içindekilerini say say bitiremeyiz. Hatta o kadar ki, her gün yememiz tavsiye edilmektedir. Yumurtanın sarısında C vitamini dışındaki tüm vitaminler, fosfor, iyot ve selenyum bulunmaktadır. Akında ise protein bulunmaktadır. En önemlisi de yumurtayı nasıl yediğinizdir. Haşlanmış yumurta her zaman için daha sağlıklı olan olarak kabul edilmektedir.

Yumurtayı nasıl pişirdiğinde önemli bir konudur. Doğru bir ısıyla akışkan bir yumurta sarısı ve yumuşak bir ak ortaya çıkar. Fazla ısı uygulanırsa yumurta akını sert ve lastiğimsi olur ve sarısını da kurutur. İyi pişmiş tercih ederseniz 1-2 haftalık yumurta kullanın. Kek veya pasta yapmak istersenizde oda sıcaklığındaki yumurtaları kullanın.
Yumurta ayrıca yemekleri verdiği kıvam ve lezzet için de önemlidir. Yumuta akı tatlıları kabartır, sarısı da yoğunluk katmaktadır. Ayrıca yumurta akı bazı kokteyllerde kıvam, den ge ve sunum için tercih edilir. Pastacılık da yapılan pastacı kreması için de yumurta sarısı vazgeçilmezdir. En önemlilerinden yumurta ile yapılan çorba terbiyesi.
Yumurta alırken ki dikkat etmemiz gereken önemli şeylerden biri de kırık olmamasıdır. Çünkü aksi halde içlerinde bakteri oluşumu gerçekleşebilir. Marketlerde satın alırken organik sertifikalı, serbest dolaşan, doğal beslenen tavukları tercih edilmesi önemlidir.
Yumurtayı saklamaya gelince, buzdolabında 4-5 hafta kadar dayanmaktadır. Buzdolabında bekledikçe lezzet değişmemektedir ama beyaz ve sarısının dokusu incelmektedir. Taze olmayan bir yumurtayı kırdığınızda akı yayılır, sarısı dağılmaktadır. Test etmek isterseniz eğer, ılık su dolu bir kaba yumurtayı koyun. Taze yumurta suyun dibinde kalır ama bayat olan suda yüzer. Bayat olan yumurtalar yine de kullanılır ama kırdıktan sonra kokusuna ve rengine dikkat edilmelidir. Yumurtayı buzdolabında kendi kartonuyla sağlamak en sağlıklısıdır. Çünkü karton kutu yumurtanın su kaybetmesini önlemektedir.

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz
Yorum bırakmak için önce giriş yapın

Benzer Yazılar

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
5 TL’nin Altında Yiyebileceğiniz En İyi 5 Yemek

Sürekli yemek yemek için seyahat ediyorum hem de hiç durmadan…

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
Afrika'ya Giriş - Yahut Zanzibar

Bir Afrikalı'nın altınlarını çalabilirisin, toprağını alabilirsin, onu satabilirsin lakin mutluluğunu, gülümsemesini, samimiyetini alamazsın!

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
Anadolu’nun En İyi Lokantaları

Hafızalarınıza yer edecek önemli lokantalar.