Blog

Zennup 1844 - 5S Sistemi ve Yalın Üretim Teknikleri

5S temel düzeyde alandan, zamandan, kişiden, efordan ve gereksiz maliyetlerden kurtulmanızı sağlayan mükemmel bir yöntem.

Zennup 1844 - 5S Sistemi ve Yalın Üretim Teknikleri
Paylaş

Mutfağımızı temelini Toyota’nın tasarladığı 5S üzerine kurguladık. Bu alanda dünyada bu tekniği uygulayan ikinci restoran olma özelliğini taşıyoruz. 5S temel düzeyde alandan, zamandan, kişiden, efordan ve gereksiz maliyetlerden kurtulmanızı sağlayan mükemmel bir yöntem. Alanlara, ürünlere, raflara ve hatta bireylere yapılan renkli kodlamalar çalışanların aradığı ürünü bulmada, ekipmanları korumakta ve gereksiz alan daralmalarını engelleyip ekibin sürekli rahat ve düzenli çalışmasını sağlıyor.

5S; Seiri (Ayıklama), Seiton (Düzen), Seiso (Temizlik), Seiketsu (Standartlaştırma), Shitsuke (Disiplin) kelimelerini ifade eden ve prensip edinen bir yalın üretim planlamasıdır. Bu sistem hayatınızı kolaylaştıracak ve size özellikle zamandan çok ciddi kazanımlar sağlayacak bir yöntemdir.

Ancak mutfağımızda uyguladığımız tek teknik 5S değil.

Kişilerin verimliliklerini ölçmede ve yapılacak işlerin belli bir havuzdan kişi ayırt etmeksizin alınmasını sağlayan KAN-BAN tekniğiyle işin verimliliğini yükseltiyor ve performans değerlendirmesi yaparken verileri kullanıyoruz.

Aldığımız verileri sürekli geliştirmek için KAİZEN teknikleriyle verimlilik arttırıcı planlamalar yapıyoruz.

Yaşadığımız sorunların temeline inerek mutfak içinde kronikleşmiş hatalar yapmayı engellemek için Neden-Neden analizi yapıyor, asıl sorunu bulup köklü bir çözüm üretiyoruz.

Üretim planlamamızda 3 aylık periyotlardan aldığımız verilerden Parametrik modelleme yöntemini kullanıyor, mutfak içi fazla üretimi ve zayi miktarımızı en az seviyede tutuyoruz.

Bu yöntemleri bir araya getirerek sürdürülebilir bir mutfak ve işletme sistemi kurmayı hedefledik. Şu an için aldığımız geri dönüş inanılmaz derecede olumlu.

Alper Tuğrul Ünlütürk
Alper Tuğrul ÜnlütürkZennup 1844 - Mutfak Koordinatörü

Yorumlar (9)

Muhammed Kürşat Koçak

Instagram da Ömür Şefin paylaşımlarında da izlemiştim bu sisteminize resmen hayran oldum acemi kendi evinin mutfağında çabalayan bir adam olarak çok çok çok beğendim

Alper Tuğrul Ünlütürk

Çok teşekkürler Muhammed Bey, sizlere en iyi şekilde hizmet verebilmek için yenilikleri takip ediyoruz 🙏👏

Alper Tuğrul Ünlütürk
Muhammed Can Şaşkın

Harika bir sistem gerçekten🙏

Alper Tuğrul Ünlütürk

Teşekkürler 🙏

Alper Tuğrul Ünlütürk
Gülay Demiral
18.11.2020

Benimde isletmesini devraldigim bir restoran var yapabilirsem sezon basinda bu uygulamayi hayata geçiricem umarim sizin kadar basarili olurumGercekten hayran kaldim tesekkur ederim paylasiminiz için

Alper Tuğrul Ünlütürk

Ben teşekkür ederim, eminim her şey istediğiniz gibi olacaktır. Başarılar diliyorum! 🙏👏👏

Alper Tuğrul Ünlütürk
Yorum Yaz
0 / 1000

Benzer Yazılar

Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
5 TL’nin Altında Yiyebileceğiniz En İyi 5 Yemek

Sürekli yemek yemek için seyahat ediyorum hem de hiç durmadan…

14B
Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
Anadolu’nun En İyi Lokantaları

Hafızalarınıza yer edecek önemli lokantalar.

12B
Ömür Akkor
Ömür AkkorYemek Araştırmacısı ve Seyyah
New York’ta Alışveriş = Para

New York İsviçre’den sonra gördüğüm en pahalı yer!!!

3B