add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upbookmark-filledbookmarkcameracancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcoffeecomment-question-outlinecomment-write-outlinecookiedownloadediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-ateslinkloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpictureplacesquestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartrashtwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play

Soru Sormak İçin Üye Olmalısın

Hemen üye olarak uzmanlara dilediğin soruyu sorabilirsin.

14 Haziran 2020

Şefim merhaba ben liseyi açıktan okuyorum malesf ve mesleki okulunda yiyece ve içecek okulunda ders alıyorum nasipse ustalık belgemi alacağım size sorum şu ben kariyerimi geliştirmek için ne gibi adımlar atmalıyım saygılar şefim

Merhaba Tahir,Çalışacağın iş yerlerini dikkatli seç. Sana mesleki anlamda yardımcı olacak işletmeleri veya ustaları seç. Her zaman en iyi restoranlarda veya otellerde iş bulmaya çalış. Yaptığın işi her zaman en iyi ve dürüst bir şekilde yapmaya çalış. Kendi yemek kültürünü iyi bil aynı zamanda farklı yemek kültürlerini incele ve her zaman araştır. Kısıkateş platformunda bir çok bilgi mevcut bunları takip et. Sevgiler.

Fehmi SamancıDanışman Şef
13 Mayıs 2020

Hocam merhabalar sizden bir konuda öneri almak için yazmıştım. Ortaokulda iken aşçılık lisesine gitmeyi çok istiyordum fakat ailem il dışı olduğu ve daha küçük olduğum için izin vermedi. Şimdi üniversite için uluslararası ticaret okumayı düşünüyorum ama gastronomi hala bi parçam. Sizce uluslararası ticaret okuyup daha sonra bu yönde eğitimler almayı mı tercih etmeliyim yoksa direkt olarak gastronomi bölümünü mü? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,Öncelikle asıl yapmak istediğin konuya odaklanman ve bunu belirlemen gerekiyor. Eğer amacın aşçı olmaksa veya yiyecek sektöründe olmaksa, gastronomi bölümünü tercih etmen daha mantıklı.Eğer yemek yapmayı hobi olarak yapmak istiyorsan da uluslararası ticaret bölümünü tercih etmelisin.Sevgiler.

Fehmi SamancıDanışman Şef
26 Eylül 2019

Hocam merhaba bi sorum olacaktı size de hocam ben Şırnak üniversitesinden gastronomi ve mutfak sanatlarını okuyorum hocam normal geleneksel restorant ve möleküler gastronomi restorantlar arasındaki fark geleneksel mutfaklarda menüler var ama möleküler gastronomi restoranlar da menü yok bunun sebebini öğrene bilirmiyim teşekkürler.

Merhaba,Açıkcası sorunu tam anlayamadım. Ama tüm restoranlarda genellikle menü mevcuttur. Menü olmadan restoranın verimli çalışması çok zor. Düzgün ve verimli, planlama, satın alma, depolama, üretim ve servis yapabilmek için menüye ihtiyaç var.Sevgiler.

Fehmi SamancıDanışman Şef
23 Aralık 2019

kullandığınız chef bıçağını öğrenebilirmiyim fehmi bey?

Merhaba,Bir çok farklı bıçak kullanıyorum. Ama en çok kullandığım ilk bıçağım:)Yurt dışında okula başladığım zamanİnternet almıştım. Markası çok bilinen bir marka değil.Mundial diye bir marka.Onun dışında Wüsthof, Zwilling, F.Dick, Global, Kai yabancı markalarda tercihlerim. Pirge ve Sürbisa yerli markalarda tercihlerim.Sevgiler.

Fehmi SamancıDanışman Şef
20 Şubat 2020

Merhabalar ben Selçuk üniversitesi gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencisiyim ödevim için bir şef ile röportaj yapmam gerekiyor bana e mail adresinizi söylerseniz sorularımı ordanda sorabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

Merhabalar,e-mail adresim: fehmisamanci@gmail.comMesajın bana yeni ulaştı maalesef:)

Fehmi SamancıDanışman Şef
03 Nisan 2020

Merhaba yemek yapmaya ne zaman başladınız?

Merhaba,İlk yemek yapma deneyimim ilkokulda gerçekleşti. Hala hatırlıyorum köfte yapmaya çalışmıştım:)Profesyonel olarak çalışmaya ve yemek yapmaya 2000 yılında başladım.Sevgiler.

Fehmi SamancıDanışman Şef
10 Nisan 2020

Lise son öğrencisiyim ve gastronomi bölümünü gönülden istiyorum fakat hangi üniversiteler daha iyi eğitim veriyor hangi üniversitenin altyapısı daha iyi bilmiyorum internetten araştırdığımda da net bilgilere ulaşamıyorum yardımcı olabilir misiniz lütfen:))) özel ve devlet olarak söylerseniz çok iyi olur şimdiden teşekkürler

Merhaba,Ülkemiz de bir çok üniversitemizde Gastronomi bölümü mevcut. Üniversitelerin İnternet sayfalarından bilgilerine ulaşabilirsin.Burada tercih yaparken dikkat etmen gereken konular bölümlerin altyapıları ve eğitmen kadroları olacaktır. İncelemen gereken konular, mutfakları yeterlimi, eğitmen kadrosu tecrübeli mi ders müfredatları ve içerikleri tamam mı.Benim buradan üniversite ismi vermem doğru olmayacak maalesef.Sevgiler.

Fehmi SamancıDanışman Şef
13 Nisan 2020

Fehmi Şef merhaba. Zwilling marka şef bıçağım var. Kullanım kılavuzu ve sitesindeki videoda masat uygulaması 15 dereceden yapılmalıdır diyor. Sizin videonuzda 25-30 derece. Teyit amaçlı soruyorum açı üretici firmaya göre değişiklik göstermekte midir yoksa şeflerin genel alışkanlığına göre mi değişiklik göstermektedir? Saygılarımla. Yasin.

Selamlar,Bilgiler üretici firmalar ve bıçak türlerine göre değişiklik gösterebildiği gibi şeflere göre de ufak değişiklikler olabiliyor.15 -30 derece arası kabul edilebilir sınrlardır.İyi günler.

Fehmi SamancıDanışman Şef
16 Nisan 2020

Fehmi Bey merhaba, bir danışman şef olarak sizin yemekten en keyif aldığınız mutfak nereye ait? Diğer bir sorum ise takip ettiğiniz yemek eleştirmenleri var mı? Var ise kimler?

Merhabalar,Kariyerim boyunca bir çok farklı ülke mutfağında keyif alarak çalıştım. Ama tabii kendi ülke mutfağımız en keyiflisi benim için. Anadolu mutfağı her zaman favorim.Yemek eleştirmenliği biz ülkemiz de biraz farklı maalesef. Genel olarak takip etmeye çalışıyorum ama özellikle bir isim verecek olursam Vedat Milör derim.

Fehmi SamancıDanışman Şef