Fehmi Samancı
Fehmi Samancı
Eğitmen / Danışman Şef
Uzmana Sor

Soru Sormak İçin Üye Olmalısın

Hemen üye olarak uzmanlara dilediğin soruyu sorabilirsin.

19 Ekim 2020

Şefim goulash soup (macar çorbası) tarifi verebilir misiniz lütfen

Ileriki gunlerde olabilir tabi:)

Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef
21 Ekim 2020

Teşekürler bilgileriniz için hocam

Benteşekkür ederim 🙂🙋‍♂️🔪

Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef
04 Ekim 2020

Mereba ben yiyecek-içecek öğrencisiyim ben şef eğitmeni olmak istiyorum sizden bilgi alabilir miyim

Merhaba,Bir konuda eğitim vermek için oncelikle o konu üzerinde tecrübeli olman gerekiyor. Önce eğitimini tamamlayıp uzerinede çeşitli mutfaklarda en az 5,6 sene çalisman gerekir tecrube ve bilgi kazanabilmen icin. Daha sonra eğitmenliği düşünebilirsin.Sevgiler🔪

Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef
17 Ekim 2020

Merhaba, Fehmi HocamSizden çok şey öğrendim çok teşekkür ediyorum.Size yağlı kağıtla hazırladığınız kartuş ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Bir videonuzda tencerenin kapağını kapatmak yerine kartuş kullanmanın daha lezzeti muhafaza edeceğini söylemiştiniz. Kartuş kullanmanın daha faydalı olacağı yemekleri nasıl ayırt edebiliriz? Karamelize soğan gibi uzun sürede pişen işlemler de kullanabilir miyiz?

Oğuz merhaba. Kartukullandigimiz yemekler genellikle uzun süre ve suyunu kaybetmeden pisirmek istediğimiz yemekler. Ayrica bir de üstü kaymak veya kabuk tutmasını istemedigimiz soslar ve çorbalarda kullaniyoruz. Karamelize soğan yaparken amacımız soğanı haşlamadan karamelize etmekbu sebeple kartuş kullanılmazsuyunun buharlaşmasi gerekiyor çunkü.Sevgiler.🔪

Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef
19 Ağustos 2020

Merhaba, 14 yasindayim asci olmak istiyorum ama bulundugum ildeki ascilik okullarinin kontejyanları doldu ne yapabilirim.

Merhaba Furkan,14 yaşında böyle bir karar vermiş olman güzel. Liselerde yer olmaması kötü olmuş. Bence liseyi normal okulda bitirip üniversitelerin 2 veya 4 yıllık bölümlerini deneyebilirsin.Kolay gelsin. Başarılar.

Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef
15 Ağustos 2020

Şef merhaba. Pouching, simmering, boiling sıcaklıklıklarının kontrolü ve pişme esnasında kapalı fırında kullanıp gözlemleyebileceğim tencere ve fırın termometresi önerisi verebilir misiniz? Saygılarımla. Yasin.

Yasin merhaba,Yüzey sıcaklıklarını ölçmek için kızılötesi termometre öneririm. Fırın için tasarlanmış termometreler piyasada mevcut çok fazla seçenek yok zaten. Garantisi uzun olan ürünleri tercih etmekte fayda var.Teşekkürler.

Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef
14 Haziran 2020

Şefim merhaba ben liseyi açıktan okuyorum malesf ve mesleki okulunda yiyece ve içecek okulunda ders alıyorum nasipse ustalık belgemi alacağım size sorum şu ben kariyerimi geliştirmek için ne gibi adımlar atmalıyım saygılar şefim

Merhaba Tahir,Çalışacağın iş yerlerini dikkatli seç. Sana mesleki anlamda yardımcı olacak işletmeleri veya ustaları seç. Her zaman en iyi restoranlarda veya otellerde iş bulmaya çalış. Yaptığın işi her zaman en iyi ve dürüst bir şekilde yapmaya çalış. Kendi yemek kültürünü iyi bil aynı zamanda farklı yemek kültürlerini incele ve her zaman araştır. Kısıkateş platformunda bir çok bilgi mevcut bunları takip et. Sevgiler.

Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef
13 Mayıs 2020

Hocam merhabalar sizden bir konuda öneri almak için yazmıştım. Ortaokulda iken aşçılık lisesine gitmeyi çok istiyordum fakat ailem il dışı olduğu ve daha küçük olduğum için izin vermedi. Şimdi üniversite için uluslararası ticaret okumayı düşünüyorum ama gastronomi hala bi parçam. Sizce uluslararası ticaret okuyup daha sonra bu yönde eğitimler almayı mı tercih etmeliyim yoksa direkt olarak gastronomi bölümünü mü? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,Öncelikle asıl yapmak istediğin konuya odaklanman ve bunu belirlemen gerekiyor. Eğer amacın aşçı olmaksa veya yiyecek sektöründe olmaksa, gastronomi bölümünü tercih etmen daha mantıklı.Eğer yemek yapmayı hobi olarak yapmak istiyorsan da uluslararası ticaret bölümünü tercih etmelisin.Sevgiler.

Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef
26 Eylül 2019

Hocam merhaba bi sorum olacaktı size de hocam ben Şırnak üniversitesinden gastronomi ve mutfak sanatlarını okuyorum hocam normal geleneksel restorant ve möleküler gastronomi restorantlar arasındaki fark geleneksel mutfaklarda menüler var ama möleküler gastronomi restoranlar da menü yok bunun sebebini öğrene bilirmiyim teşekkürler.

Merhaba,Açıkcası sorunu tam anlayamadım. Ama tüm restoranlarda genellikle menü mevcuttur. Menü olmadan restoranın verimli çalışması çok zor. Düzgün ve verimli, planlama, satın alma, depolama, üretim ve servis yapabilmek için menüye ihtiyaç var.Sevgiler.

Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef
23 Aralık 2019

kullandığınız chef bıçağını öğrenebilirmiyim fehmi bey?

Merhaba,Bir çok farklı bıçak kullanıyorum. Ama en çok kullandığım ilk bıçağım:)Yurt dışında okula başladığım zamanİnternet almıştım. Markası çok bilinen bir marka değil.Mundial diye bir marka.Onun dışında Wüsthof, Zwilling, F.Dick, Global, Kai yabancı markalarda tercihlerim. Pirge ve Sürbisa yerli markalarda tercihlerim.Sevgiler.

Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef
20 Şubat 2020

Merhabalar ben Selçuk üniversitesi gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencisiyim ödevim için bir şef ile röportaj yapmam gerekiyor bana e mail adresinizi söylerseniz sorularımı ordanda sorabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

Merhabalar,e-mail adresim: fehmisamanci@gmail.comMesajın bana yeni ulaştı maalesef:)

Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef
03 Nisan 2020

Merhaba yemek yapmaya ne zaman başladınız?

Merhaba,İlk yemek yapma deneyimim ilkokulda gerçekleşti. Hala hatırlıyorum köfte yapmaya çalışmıştım:)Profesyonel olarak çalışmaya ve yemek yapmaya 2000 yılında başladım.Sevgiler.

Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef
10 Nisan 2020

Lise son öğrencisiyim ve gastronomi bölümünü gönülden istiyorum fakat hangi üniversiteler daha iyi eğitim veriyor hangi üniversitenin altyapısı daha iyi bilmiyorum internetten araştırdığımda da net bilgilere ulaşamıyorum yardımcı olabilir misiniz lütfen:))) özel ve devlet olarak söylerseniz çok iyi olur şimdiden teşekkürler

Merhaba,Ülkemiz de bir çok üniversitemizde Gastronomi bölümü mevcut. Üniversitelerin İnternet sayfalarından bilgilerine ulaşabilirsin.Burada tercih yaparken dikkat etmen gereken konular bölümlerin altyapıları ve eğitmen kadroları olacaktır. İncelemen gereken konular, mutfakları yeterlimi, eğitmen kadrosu tecrübeli mi ders müfredatları ve içerikleri tamam mı.Benim buradan üniversite ismi vermem doğru olmayacak maalesef.Sevgiler.

Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef
13 Nisan 2020

Fehmi Şef merhaba. Zwilling marka şef bıçağım var. Kullanım kılavuzu ve sitesindeki videoda masat uygulaması 15 dereceden yapılmalıdır diyor. Sizin videonuzda 25-30 derece. Teyit amaçlı soruyorum açı üretici firmaya göre değişiklik göstermekte midir yoksa şeflerin genel alışkanlığına göre mi değişiklik göstermektedir? Saygılarımla. Yasin.

Selamlar,Bilgiler üretici firmalar ve bıçak türlerine göre değişiklik gösterebildiği gibi şeflere göre de ufak değişiklikler olabiliyor.15 -30 derece arası kabul edilebilir sınrlardır.İyi günler.

Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef
16 Nisan 2020

Fehmi Bey merhaba, bir danışman şef olarak sizin yemekten en keyif aldığınız mutfak nereye ait? Diğer bir sorum ise takip ettiğiniz yemek eleştirmenleri var mı? Var ise kimler?

Merhabalar,Kariyerim boyunca bir çok farklı ülke mutfağında keyif alarak çalıştım. Ama tabii kendi ülke mutfağımız en keyiflisi benim için. Anadolu mutfağı her zaman favorim.Yemek eleştirmenliği biz ülkemiz de biraz farklı maalesef. Genel olarak takip etmeye çalışıyorum ama özellikle bir isim verecek olursam Vedat Milör derim.

Fehmi SamancıEğitmen / Danışman Şef