add-circle-outlineaddarrow-downarrow-leftarrow-rightarrow-upbookmark-filledbookmarkcameracancelcaret-rightchat-bubblecheck-circlecheckcheckbox-marked-circle-outlinechef-hatcircle-filledclocheclosecloud-uploadcoffeecomment-question-outlinecomment-write-outlinecookiedownloadediteventexitfacebookfoodfrying-panheart-filledheart-outlinehelp-outlineinfo-outlineinfoinstagramkey-pointkeyboard-arrow-downkeyboard-arrow-leftkeyboard-arrow-rightkeyboard-arrow-upkisik-ateslinkloading-3-quarterslocation-pin-filledlocation-pinmapmenumore-horizmore-vertnotifications-outlineperson-addpersonpictureplacesquestionquote-leftquote-rightreciperemovereplyschedulesearchsettingssharestartrashtwitterverifiedvideocamwarningyoutube-play
Gülçin Kaya
Gülçin Kaya
Yaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Demo Şefi
Uzmana Sor

Soru Sormak İçin Üye Olmalısın

Hemen üye olarak uzmanlara dilediğin soruyu sorabilirsin.

11 Mayıs 2020

Merhaba Şefim bana makaron tarifi verebilir misiniz

Ümran Merhaba,Sitemizemakaronlu dondurma tarifi yazdım, mevcut. Tarifler kısmından ulaşabilirsinsevgiler:)

Gülçin KayaYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Demo Şefi
20 Haziran 2020

Merhaba ben ilerde şef olmak isteyen 17 yaşında biriyim aşçılığı mutfakta zaman geçirmeyi çok seviyorum bu işin eğitimini almak istiyorum çoğu birey gastronomi devlette okunmaz diyor fakat özel için maddi imkanlarım el vermiyor akdeniz üniversitesi gastronomi bölümünü öneriri misiniz acaba stajyerlerinizden var mı öneren gastronomi hakkında sizden bilgi almak istiyorum aslında şunu yapsan daha iyi olur tarzı çoook teşekkür ederim şimdiden umarım başınızı şişirmemişimdir

Yasin Mehabalar,Aşçılık ve gastronomi okuma konusunda kararlı olman ve bu işin zorluklarını,kolaylıklarıyla kabullenmen ilk yapacağın iş.Benim gastronomi okulları için illa özel okulda okumalısın gibi bir asla düşüncem yok sen istedikten sonra her yerdeki imkanları kendi lehine çevirip kendine çok güzel bir yol bulabilirsin.Devlet ünv. Gastronomi bölümündenmezun olmuş biri olarak sana bunu çok rahat söyleyebilirim.Sen yeter ki araştır,merak et ,dene...Ama tabiki seçim yaparken Ünv. hocalarının nerelerden geldiklerini ve alanlarında ne gibi işler yapmış ,sana hangilerinin katkısı olur bunları göz önünde bulundur.Başarılar :)

Gülçin KayaYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Demo Şefi
20 Haziran 2020

Kullandığınız markalar

Enes Merhaba,Et,süt ve süt ürünlerindesadece Pınar markasını kullanıyoruz.

Gülçin KayaYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Demo Şefi
19 Temmuz 2020

Önlük sipaiş etiğiniz yeri ögrenebilir miyim ?

Merhaba Furkan, çok yakında sitemizden kişiye özel kaliteli önlükler tedarik edebileceksiniz. O yüzden beklemede kalmanı öneriyorum.

Gülçin KayaYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Demo Şefi
06 Temmuz 2020

Choco labne bulamıyorum onun yerine labnenin içine kakao koyarsam olur mu ya da nasıl yapmalıyım

Merhabalar Ece :)Chocolabne yi Bim marketlerde bulabilirsinrahatlıkla :)Muadil bir ürün yok, labnenin içine kakao koysan aynı lezzette olmaz malesef :(

Gülçin KayaYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Demo Şefi
06 Haziran 2020

Deniz börülcesi nasıl pişer

Merhabalar, deniz börülcesini tuzlu suda dikkatli bir şekilde haşlayarak pişirmelisiniz ve daha sonrasında içerisinde iskelet tarzı bir yapısı var ondan yavaşça koparmadan ayırmalısınız çok fazla haşlarsanız börülceyi koparırsınız.

Gülçin KayaYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Demo Şefi
28 Mayıs 2020

Şef merhaba ben maalesef liseyiaçıktan okuyorum ama mesleki eğitim merkezinden ustalık belgesi almayı çalışıyorum şimdi güzel bir lokantada çalışıyorum kendi geliştirmek için daha nerelere müracaat etmeliyim

Merhabalar, öncelikle bir alan belirlemelisinyani yurt dışı kaynaklı oteller ve restaurantlar bu konuda geleceğin için çok etkili olur ve aslında önemli şey çevre.. mutfağında bulunacağın şefler kim , sana neler katabilir bunları gö önünde bulundurmalısın.

Gülçin KayaYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Demo Şefi
22 Mayıs 2020

Ben gastronomi ve mutfak sanatları 2.sınıf öğrencisiyim bir dersim için tatlı yapmalıyım. Acaba bana bir öneride bulunabilir misiniz?

Tabi ama biraz detay verirsen Özellikle bir teması olmalı ona göre yardımcı olabilirim:)

Gülçin KayaYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Demo Şefi
11 Mayıs 2020

Şuan lisedeyim ve seneye son sınıf olucagım staj görücegim bana önerebileceginiz tüyolar var mı

Merhaba SudeStaja başlaöadan okulun tadını cıkar ilk tavsiyem bu öncelikle:)Staj için iyi bir karar vermelisin aslında bu yolda hangi tarafta yürümeyi seveceğini belirleyen en önemli rol olacaktır. Restaurant mutfağı mı otel mi yoksa pastane mi hangisi seni daha mutlu edecek bunu göreceksin. Ama tüm bunları anlaman için de aslında er bölümde çalışıp en son doğru kararı verebilirsin. Denemeden bilemezsin neticede. Staj yaparkende lütfen sorgula bunu neden yapıyoruz bunu neye kullanacağız ? Çünkü sormadan sorgulamadan asla öğrenemezsin ve senin işin olmasa da yap öğren!Başarılar :)

Gülçin KayaYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Demo Şefi
14 Kasım 2019

Merhaba, ben aşçılık 2. Sınıf öğrencisiyim ve soğuk mutfak dersinden bir ödevim var. Konu soğuklardan bir menü hazırlamak 3 menü örneği gerekiyor. İstiridye,midye,havyar,beyaz şarap gibi içinde meze gerekli. Örnek bi sunar mısınız bana?

Merhaba SudeStaj bu işin en zorlu kısmıdır diyebilirim ama bu seni korkutmasın atnı zamanda da en güzel anıların olacak:)Staj için iyi bir seçim yapmalısın rest mı olacak otel mutfağı mı sıcak bölüm mü soğuk mutfak mı pastane mi?? Ama bunların hepsini deneyimleyip tecrübe ettikten sonra tam anlamıyla nereye ait olduğunu anlayacağın için stajda elinden geleni yap nerde ne iş verilirse yap öğrenmek bndan geçiyor ve hep sorgula neden bunu yapıyoruz??

Gülçin KayaYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Demo Şefi
04 Mayıs 2020

Merhaba Gülçin hanım, ramazan pidesi yapıyorum. Her şeyi gayet güzel oluyor fakat ekmek ağır oluyor. Yeterince mayalandırıyorum, güzel kabarıyor ölçü tam. Fakat fırından aldığımız pideler gibi hafif olmuyor. Sebebi nedir, hafif olması için ne yapabilirim?

MerhabalarÖlçü eğer bizim sitede yazdığımız tarif ise 2 ayrı beze hazırlayıp aynı ölçü hamurdan 2 adet pide yapabilirsiniz böylece ağırlığı da hafifletmiş olursunuz:)

Gülçin KayaYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Demo Şefi
16 Nisan 2020

Gülçin hanım selamlar, Gaziantep’in yemeklerini denemek için önümüzdeki yıl kısa bir gastronomik seyahat planlamak niyetindeyim. Öğrenciliğinizi orada yaptığınız yazılmış. 2 ya da 3 günlük bir sürede gidip deneyebileceğim yemekler ya da restoranlar nereler? Tavsiyeleriniz ile gitmeyi isterim.

Merhaba aslımda uzun bir zaman varmış önünde :) birilerinin gidip o güzel yemekleri yiyecek olması mutlu ediyor:)Metanet’te beyran içmelisinCiğeri bir çok yerde yersin ama kale altındaki Yener de bir başka:)Bulvar dan boğazaltı !!Koçaktan baklava ...Bayazhan ve akinali gar meyhanesi gidilecek yerlerinden.Yuvalamayı en güzel Antepevinde yersin.Lahmacun eski çarşı da çıtır da yemelisin :) bunlar bir çırpıda yazdıklarım..Beymahallesine de gidip mutlaka papirüs cafe de kahce iç menengiçi eski çarşıda iç ama ;

Gülçin KayaYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Demo Şefi
27 Aralık 2019

Gülçin hanım Gaziantep gastronomi bölümünü düşünüyorum ne dersiniz?

Şevval'ciğim merhabalar, Gaziantep gastronomi okuyacağın nadir yerlerden birisi özellikle kendi mutfağı ve coğrafyası için seni ve mutfak deneyimini de oldukça güçlendirecek ayrıca fikir sahibi olmanı sağlayacaktır... Şimdiden başarılar.

Gülçin KayaYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Demo Şefi
03 Mart 2020

Merhaba.Lezzetin yapılandırılması ne demektir? Bununla ilgili önerebileceğiniz bir kaynak kitap veya makale var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Merhabalar Huriye,Bu sorunun cevabına öncelikle lezzet nediri anlayarak başlaman gerektiğini düşünüyorum, şart yapılandırma dediğimiz şey şekillendireceğin yemeğin hangi coğrafyada ve kime hitap edeceğini düşünerek bir çalışma yapmalısın şayet insanlar yetiştiği büyüdüğü toplumun damak zevklerini taşır ve lezzet farklılık gösterir bu sebeple. Bu farklılıkları ince bir dokunuş yaparak keşfetmelisinbunun üzerine Feryal Karadeniz‘in güzel bir makalesi var internette bulabilirsin 🙏

Gülçin KayaYaşar Birleşik Pazarlama - Ürün Demo Şefi