Kısık Ateş

Sarma ve Dolma Tarifleri

Önce Yeniler
Eyüp Kemal Sevinç
Eyüp Kemal Sevinç
EKS Mutfak - Kurucu Şefi
13.10.2023
İncir Yaprağı Sarması Tarifi
8B Görüntüleme
Eyüp Kemal Sevinç
Eyüp Kemal Sevinç
EKS Mutfak - Kurucu Şefi
17.07.2023
Peynirli Kapya Biber Dolması Tarifi
14B Görüntüleme
Eyüp Kemal Sevinç
Eyüp Kemal Sevinç
EKS Mutfak - Kurucu Şefi
23.12.2022
Etli Karalahana Sarması Tarifi
65 Dakika
4-6 Kişilik
33B Görüntüleme
Eyüp Kemal Sevinç
Eyüp Kemal Sevinç
EKS Mutfak - Kurucu Şefi
11.02.2022
Bulgurlu Pazı Sarması Tarifi
70 Dakika
4-6 Kişilik
15B Görüntüleme
Murat Yıldız
Murat Yıldız
Mövenpick Hotel - Executive Chef
26.10.2021
Güveçte Etli Pazı Sarması Tarifi
31B Görüntüleme
Serkan Çakır
Serkan Çakır
Executive Chef
09.07.2021
Zeytinyağlı Kabak Çiçeği Dolması Tarifi
22B Görüntüleme
Eyüp Kemal Sevinç
Eyüp Kemal Sevinç
EKS Mutfak - Kurucu Şefi
04.06.2021
Aspir Soslu Enginar Dolması Tarifi
17B Görüntüleme
20.05.2021
Zeytinyağlı Enginar Dolması Tarifi
18B Görüntüleme
Fehmi Samancı
Fehmi Samancı
Eğitmen / Danışman Şef
14.05.2021
Kıymalı Yaprak Sarma Tarifi
80 Dakika
6-8 Kişilik
41B Görüntüleme

Geleneksel Türk mutfağının temsilcilerinden sarma ve dolmanın Osmanlı İmparatorluğu ile dünyaya yayıldığı düşünülüyor. Pirincin çeşitli malzemelerle ve baharatlarla buluşmasından doğan sarma ya da dolma, günümüzde hala önemli bir yere sahiptir. Sarma dendiğinde asma yaprağı, lahana, pazı, kiraz yaprağı gibi çeşitli yapraklardan; dolma ise patlıcan, biber, domates, kabak gibi sebzelerden yapılıyor. Sarma ve dolma tarifleri yöreye göre değişiyor, iç harcındaki baharat bile tadı etkiliyor. Kısık Ateş şefleri gerek sarma tarifleri gerekse dolma tarifleri ile tüm yörelere ulaşıyor, birbirinden farklı iç harca sahip sarmalar, dolmalar yapıyor, pratik anlatıma sahip reçeteleri sizlerle paylaşıyor. Sarma tarifleri etli, fıstıklı, tavuklu, üzümlü gibi birçok ekstra malzemeyle birlikte zenginleştiriliyor. Zeytinyağı ya da çiçek yağıyla ise tat yoğunluğu ayarlanıyor. Dolma tarifleri ise klasikleşen patlıcan, biber, kabak haricinde enginar dolması, sebzeli etli dolma, vişneli dolma, kuru dolma, soğan dolma gibi seçeneklerle sofraları süslüyor. Kısık Ateş şefleri bamyadan dahi unutulmaz lezzete sahip dolma tarifleri veriyor.
Kısık Ateş Şeflerinden Sarma ve Dolma Tarifi Çeşitleri
Sarma ve dolmaya esas lezzetini veren şey detaylarda saklanıyor. Yağı, ekşisi, baharatı olmazsa olmaz temel üçlü kabul ediliyor. Kısık Ateş şeflerimiz farklı sarma ve dolma tarifleri ile yenilik arayanlara, yeni kültürlere kapı açmaya hazır olanlara eşsiz tatlar kazandırıyor. Bamya dolması, kabak çiçeği dolması, patlıcan sarma, şırdan dolması, pip dolması, elma dolması gibi hem bildiğiniz hem de yeni tatlar keşfedeceğiniz yepyeni tarifleri Kısık Ateş’te bulabilirsiniz. Şeflerimiz, Türk mutfağının yıldızları olan sarma ve dolma konusunda tüm sınırları aşıyor, ana yemek ve yardımcı yemek olarak sunacağınız birbirinden leziz tarifleri sizlerle buluşturuyor. Etli sarma tarifi, karışık dolma tarifi, sarma ve dolma yapmanın püf noktaları, tencereye kolay dizilimi gibi her yönüyle merak edilen sorular ve tarifler bir tık ötenizde sizleri bekliyor.
Profesyonel Şef Yorumuyla Sarma ve Dolma Tariflerini Deneyin
Geleneksel, değişik sarma ve dolma tarifi yaparken artık zorlanmayacaksınız. Kısık Ateş şefleri, profesyonel yorumuyla sizlere en kolay tarifleri sunuyor, lezzetli sonuçlar almanızı sağlıyor. Sarma ve dolma lezzetinden mahrum kalmamak için hemen tariflerimizi inceleyin, sofraları donatın.