Blog

Ali Ronay Kimdir?

Kısık Ateş uzman şeflerinden biri olan Ali Ronay kimdir? Ali Ronay nereli ve kaç yaşındadır? Hem dünyada hem de Türkiye’de farklı ülke ve şehirlerde kariyerini günden güne geliştiren ünlü şef Ali Ronay’ın merak edilen kariyer yolculuğu ve biyografisi…

Ali Ronay Kimdir?
Paylaş
  • 36B
  • 38
  • Kaydet

Ali Ronay Kimdir?

Yeni nesil mutfağın önde gelen isimlerinden biri olan Ali Ronay, 1978 yılında Azerbaycan’ın Bakü şehrinde doğmuştur. Eğitim için Amerika'ya gitmiş ve burada ilk kez gastronomi dünyasıyla tanışmıştır. Ronay, henüz 27 yaşında iken yurt içinde ve yurt dışında çeşitli otel ve restoranların kuruluş ve işletmeciliğinde çalışarak birçok tecrübe edinmiş olup, bu tecrübeler sonucunda baş aşçı unvanının sahibi olmuştur. Ali Ronay, Türkiye'ye dönüşünde İstanbul'daki The Ritz-Carlton'da en genç Türk şef olarak çalışmaya başlamıştır. Daha sonra The Kempinski Barbaros Bay, Bodrum'da yönetici şef olarak kariyerine devam etmiştir. Raffles Zorlu Center, İstanbul'un ön açılışında yönetici şef; Doğuş D.ream'de kurumsal şef olarak kariyerini ilerletmiştir. Ayrıca Michelin yıldızlı şeflerinden; Paco Perez, Sven Elverfeld ve Sergi Arola ile çalışarak değerli deneyimler kazanmıştır.

Anadolu Türk Mutfağını dünyaya tanıtmayı hedefleyen Ali Ronay, 10 yılı aşkın süre boyunca Anadolu Mutfak Kültürleri üzerine sayısız araştırmalar yapmıştır. Geleneksel tatlara kendi yenilikçi tarzını katması ile modern/klasik tarzı Swissotel mutfağına taşımış ve Swissotelin bu köklü yapıya sahip mutfağını daha da zenginleştirmiştir.

Ali Ronay’ın Eğitimi

Eğitim için gittiği Amerika’da, Mutfak Sanatları bölümü ile tanışmasıyla gastronomiye olan ilgisini keşfetmiştir. Fakat, dönemin koşulları nedeniyle bu hayalini geride bırakan Ali Ronay, sonrasında Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarım bölümüne başlamış olup, bu bölümün hayatında uzun soluklu olamayacağını anlayarak eğitimini yarıda bırakmıştır. Bundan sonraki hayatına gastronomi alanında devam etmek istediğine karar veren Ronay, Gazi Üniversitesi & Amerikan AHMA ve Paul Bocuse Enstitüsü’nde eğitimini tamamlamıştır. İlk stajı için gittiği Ankara Hilton Otel’de yeteneklerini geliştirmiş ve vakit kaybetmeden ikinci stajı için İstanbul’da Chef’s Restaurant’a gitmiştir. Aynı zamanda, İstanbu’daki Institut Paul Bocuse - Ecole Des Arts Culinaires et de L’Hotellerie a Lyon okulunda Fransiz kültürü ve mutfağı kurslarına katılmıştır. Buradaki eğitimini ve stajını tamamladıktan sonra tekrar Ankara’ya dönen Ali Ronay, Chef Ali Açıkkgül’ün mutfak şefliğini ve müdürlüğünü yaparak kariyerini devam ettirmiştir. Aynı dönemde, Matti Restaurant’da mesleği için gerekli olan pratik eğitimi almaya başlamıştır. Aynı yaz Ali Ronay, Amerika’nın Washington, DC şehrine giderek Cities Restaurant’da Chef Aret Sahakyan’ın mutfağında eğitimine devam etmiştir.

Hem dünyada hem de Türkiye’de farklı ülke ve şehirlerde kariyerini günden güne geliştirmiş olan Ali Ronay, The Taste Türkiye ve Şef Akademi gibi televizyon programlarında yer almıştır. Şimdilerde ise Ali Ronay, Ronay’s International Hospitality & Restaurant Services’de şirket sahibi olup, Ronay’s Deli’de şef ortağı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Ünlü Şef Ali Ronay’ın Kısık Ateş için hazırlamış olduğu; kaz ciğeri klementinden fransız tostu tarifine, poşe yumurtalı boyoz tarifinden sosis türlüsüne, kalamar tarifinden gronala tarifine kadar birbirinden yaratıcı çalışmalarını püf noktalarıyla bu platformda bulabilirsiniz.

Şef Ali Ronay’ın Kısık Ateş platformunda bulunan bazı tarif içerikleri şöyledir:

Şef Ali Ronay’ın Kısık Ateş Platformunda en çok dikkat çeken blog içerikleri şöyledir:

Kısık Ateş
Kısık Ateş
Moderatör

Yorumlar

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Benzer Yazılar

Fehmi Samancı
Fehmi Samancı
Eğitmen / Danışman Şef
Fehmi Samancı ve Eğitim Hakkında

Gastronomi’de eğitimin yeri.

8B Görüntüleme
Fehmi Samancı
Fehmi Samancı
Eğitmen / Danışman Şef
Fehmi Samancı Kimdir?

Fehmi Samancı’nın hayat hikayesi...

14B Görüntüleme
Ali Ronay
Ali Ronay
Ronay’s Deli Kurucu Ortağı & Şefi
Şef Ali Ronay Hikayesini Anlatıyor

Nereden çıkarım diye girdiğim bu yolun hikayesi.

14B Görüntüleme